Podle dostupných informací se celý incident odehrál kolem půl čtvrté odpoledne místního času (21:30 SEČ). Muž měl prý v úmyslu vjet s vozem napěchovaným 80 kilogramy výbušnin do areálu místní akademie generála Santandera. Policejní hlídka jej však pomocí speciálně vycvičených psů odhalila a postavila se mu do cesty. Útočník následně dva policisty přešel a s autem najel do nedaleké budovy. Poté přišel výbuch.

Počet obětí nicméně stále není definitivní. Mezi jednadvaceti mrtvými ze čtvrtečního útoku je nejméně jedna cizinka. Mělo by se jednak o mladou policistku původem ze sousedního Ekvádoru. Podle informací BBC se útok odehrál ve chvíli, kdy v areálu probíhaly slavnostní promoce mladých kadetů.

V důsledku útoku byly na hranicích země zavedeny kontroly. Jistá opatření se týkají také vjezdu do větších kolumbijských měst.

V celé Kolumbii byl krátce po incidentu vyhlášen státní smutek, jenž bude trvat po dobu tří dnů. Podle místních médií se jedná o nejhorší teroristický čin, který byl Bogotě spáchán od roku 2003.