"Kamikadze z petrohradského metra se narodil v roce 1995 v Kyrgyzstánu a jmenoval se Akbardžon Džalilov," řekl mluvčí kyrgyzské zpravodajské služby. Ta nyní vyslýchá příbuzné předpokládaného atentátníka. Podle tisku se vyšetřovatelé zajímají především o styky předpokládaného atentátníka s radikálním uskupením Islámský stát.

Džalilov podle médií před šesti lety dostal ruské občanství na základě prohlášení svého otce, tehdy již ruského občana, který se do Rusku přestěhoval za živobytím, podobně jako miliony pracovníků z postsovětské střední Asie a Kavkazu.

Vagón metra podle policie explodoval v pondělí odpoledne v době dopravní špičky mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města. Souprava byla podle očitých svědků plná cestujících.

Čtrnáct mrtvých

Už večer agentura Interfax uvedla, že bombu měl zřejmě muž v batohu na zádech. Policie pátrá po druhé osobě, jež nechala v jiné stanici (Náměstí povstání) nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyzval ke společnému boji: "Terorismus nemá národnost. Je nepřípustné snažit se najít nějakou souvislost této události s původem člověka a jeho náboženským vyznáním. Terorismus je zločin proti celému lidstvu a proti všem náboženstvím."

Při výbuchu zemřelo podle nejnovějších informací 14 lidí. "Můžeme dnes konstatovat smrt 14 lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem," řekla Skvorcovová novinářům podle agentury Interfax. Dodala, že během noci se na místě útoku našly části těl patřící zřejmě čtyřem lidem.

V městských nemocnicích se podle ministryně nachází ještě 49 zraněných. Všichni, včetně nejkritičtějších případů, jsou podle petrohradského gubernátora Georgije Poltavčenka momentálně v stabilizovaném stavu. 13 lidí lékaři po ošetření propustili domů.

Kazach obětí, nikoli útočníkem

Úřady v Kazachstánu také popřely, že by atentát spáchal Kazach, který při výbuchu zahynul; dotyčný student petrohradské vysoké školy se naopak stal obětí atentátu.

"Dříve se v médiích objevila informace, že se na teroristickém útoku možná podílel Maxim Aryšev z Kazachstánu. Tato informace neodpovídá skutečnosti," řekl náměstek šéfa tajné služby KNB Nurgali Bilisbekov podle agentury Interfax.

Jiný podezřelý muž s vousem a v muslimském oděvu, jehož fotografie se objevila v médiích, se podle serveru Newsru.com sám dostavil na policii, aby ujistil, že s útokem nemá nic společného.

Ruské tajné služby se při výslechu jistého Rusa, zatčeného po návratu do vlasti po působení v řadách radikální organizace Islámský stát, dozvěděly, že se v Petrohradu chystá útok, a tak se jim podařilo zabránit druhému atentátu, uvedl dnes list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný "důvěryhodný zdroj".

Dotyčný islamista ale stál na žebříčku IS příliš nízko, a tak informace nebyly úplné, poskytl však telefonní čísla svých společníků. Když v metru zahřměl výbuch, museli agenti přerušit odposlech podezřelých, kterým okamžitě zablokovali telefony, a to zřejmě způsobilo selhání druhé bomby v metru. Obě nálože totiž měly být odpáleny prostřednictvím mobilních telefonů. Kommersant poznamenal, že předpokládaní teroristé mohou být "v nejbližší době zatčeni či zlikvidováni".

V Petrohradu byl dnes ráno obnoven provoz metra v plném rozsahu. Krátce po útoku byla podzemka uzavřena, městská doprava na povrchu fungovala zadarmo.

Trump podpořil Putina

Ruský prezident Vladimir Putin uctil památku obětí teroristického útoku v petrohradském metru.Po pondělním útoku telefonoval americký prezident Donald Trump svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Trump vyjádřil šéfovi Kremlu soustrast a plnou americkou podporu při pátrání po pachatelích. Oba státníci se po útoku shodli na nutnosti porazit terorismus.

Trump Putina ujistil o plné podpoře americké vlády. "Trump a prezident Putin se shodli, že terorismus musí být rozhodně a rychle poražen," uvedl v prohlášení úřad amerického prezidenta.

Oba státníci se již v při svých prvních telefonických kontaktech po Trumpově lednovém nástupu do funkce bavili o možné spolupráci v oblasti boji proti terorismu. Nový šéf Bílého domu dříve několikrát prohlásil, že hodlá zlepšit vztahy USA s Ruskem, které ochladly po ruské anexi Krymu za jeho předchůdce Baracka Obamy.

Prezident Putin uctil oběti útoku