Útok byl spáchán na oblíbené cyklistické trase v oblasti Danghara, asi 100 kilometrů od hlavního města Dušanbe. Podle prvotních informací šlo o nájezd autem do cyklistů, po němž se útočníci pokusili ujet (takzvaný "hit and run" útok). Tádžický ministr vnitra Ramazon Hamro Rahimzoda ale v pondělí upřesnil, že skupina v autě byla ozbrojena noži a střelnými zbraněmi. Informuje o tom agentura AFP.

"Přinejmenším jeden ze tří turistů, kteří útok přežili, je hospitalizován s bodnými zraněními," uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra. 

K akci se nejdřív přihlásil Islámský stát, podle nějž "odloučená jednotka vojáků kalifátu provedla útok proti občanům zemí křižáckých koalic". Tádžická policie však toto prohlášení ignorovala a v úterý oznámila, že zadržený pravděpodobný vůdce útoku byl původně členem zakázané opoziční strany, který v Íránu prošel školením v oblasti sabotáže. 

"Podezřelý byl identifikován jako třiatřicetiletý Husajn Abdusamadov, aktivní člen Strany islámské obrody, kterou tádžická vláda zakázala v roce 2015," uvedla policie. Podle ní Abdusamadov doznal, že celkem čtyřikrát vycestoval do Íránu, tedy do země, s níž má Tádžikistán dlouhodobě špatné vztahy, podrobil se tam ideologickému školení a získal vojenský výcvik v provádění sabotáží.

Policie neoznačila útok výslovně za teroristický, ale uvedla: "Zločin byl spáchán s cílem zasáhnout bezpečnost státu i veřejnosti a destabilizovat veřejný pořádek." Dodala, že nejméně čtyři osoby podezřelé z účasti na útoku byly zabity poté, co se bránily zatčení, a další čtyři podezřelí byli zadrženi. Ti jsou nyní stíháni pro vraždu.

Podle AFP je pravděpodobné, že mezinárodní pozorovatelé budou brát toto policejní prohlášení s určitou skepsí vzhledem k tomu, že mezi Íránem a Tádžikistánem panují dlouhodobě napjaté vzájemné vztahy a že Tádžikistán tvrdě potlačoval zmíněnou opoziční islámskou stranu, což vyvolalo kritiku ze strany Spojených států i několika mezinárodních organizací pro lidská práva.

V roce 2016 odsoudil tádžický soud několik klíčových představitelů Strany islámské obrody na doživotí kvůli údajnému záměru svrhnout vládu. Velvyslanectví USA tehdy deklarovalo obavu Spojených států z toho, že odsouzeným nebyl zaručen spravedlivý proces. Řada členů Strany islámské obrody také bojovala proti vládním silám v občanské válce, která probíhala v Tádžikistánu od roku 1992 do roku 1997.

Vztahy mezi Íránem a Tádžikistánem zase komplikuje to, že muslimové v Tádžikistánu patří v drtivé většině k sunnitům, zatímco v Íránu dominuje šíitský islám. Náboženské vazby mezi oběma státy tak zůstávají napjaté, byť obě země sdílejí společný kulturní a jazykový odkaz po někdejší Perské říši.

Útok na turisty může podle AFP souviset se snahou zasáhnout Tádžikistán na citlivém místě, neboť rok 2018 vyhlásily tádžické úřady "rokem cestovního ruchu". V červnu tádžický prezident Emomali Rakhmon prohlásil, že nechá prohlásit za "zrádce" a vyhodit z funkcí ty státní úředníky, jimž se prokáže, že chtěli od turistů úplatky.