Bezpečnostní složky v pátek hlídkovaly na člunech a některé pláže byly uzavřeny, i když v sobotu byly znovu otevřely s fialovými vlajkami varujícími před možným nebezpečím.

První incident se odehrál v pátek brzy odpoledne, když byla poblíž pláže WaterSound Beach napadena asi 45letá žena, uvedl hasiči z okrsku South Walton. Utrpěla „kritická zranění“ kyčle a levé ruky a byla letecky převezena do nemocnice. Část ruky jí musela být amputována, uvedl později na tiskovém brífinku velitel hasičů Ryan Crawford. Druhý útok - na dvě asi patnáctileté dívky - se stal asi o dvě hodiny později poblíž pláže Seacrest, dodali hasiči.

„Prosíme, plavte opatrně, respektujte záliv, zůstaňte hydratovaní a dávejte pozor na své blízké,“ uvedl hasičský okrsek South Walton na sociální síti X.

Úřad šerifa okresu Walton v sobotu na X informoval, že při hlídkování spatřili strážci na pláži Santa Rosa 4,2 metru dlouhého žraloka kladivouna - zdůraznili však, že to není neobvyklé. „Chceme zopakovat, že žraloci jsou v zálivu vždy. Plavci a návštěvníci pláží by měli být při koupání opatrní a dávat pozor na své okolí,“ uvedli policisté.

Podle mezinárodní databáze International Shark Attack File (ISAF) Floridské univerzity je každoročně na celém světě zaznamenáno přibližně 70 až 100 útoků žraloků, které mají za následek asi pět úmrtí. Za loňský rok ISAF eviduje 69 nevyprovokovaných kousnutí člověka žralokem a 22 vyprovokovaných útoků.

Na Floridě nejčastěji útočí žraloci z řádu modrounovitých, kteří mají rádi teplá moře; patří mezi ně takové druhy jako žralok bělavý nebo černocípý. K většině útoků dochází v pobřežních vodách, obvykle v blízkosti písečných náplavů, kde se žraloci živí a kde mohou při odlivu uvíznout.

V tomto ročním období se malé ryby pohybují v hejnech v blízkosti pobřeží, což mohlo přispět k pátečním útokům, naznačil úřad šerifa. Podle CBS News byla anomálií také doba útoků - uprostřed odpoledne.