Populární letovisko na pobřeží Rudého moře se stalo svědkem dalšího smrtelného útoku žraloka. Obětí se tentokrát stal třiadvacetiletý Rus, který podle médií v Egyptě dlouhodobě žil. Žralok ho údajně napadl u pláže hotelu Dream Beach, jen několik málo metrů od břehu.

Spolu s mužem byla u útoku podle serveru The Sun také jeho přítelkyně, té se však podařilo včas uprchnout. Rozrušené ženy se ujali svědci na pláži. „Napadl ho přímo před mýma očima. Té dívce se podařilo utéct,“ řekl reportérům The Sun na místě jeden ze svědků.
Lidé, kteří tragédii přihlíželi z blízké pláže, turistův boj o život zachytili na své mobilní telefony. Upozorňujeme, že následující záběry jsou drastické:
Smrt ruského občana už potvrdilo také ruské ministerstvo zahraničí. V prohlášení zveřejněném na svém oficiálním kanálu na Telegramu konzulát vyzval ruské turisty, aby byli ve vodě ostražití a přísně dodržovali veškeré zákazy koupání.
Čtyřiasedmdesát kilometrů dlouhý úsek pobřeží byl po tragédii uzavřen, nepřístupný bude zřejmě až do neděle. Útočícího žraloka odborníci odchytili a plánují jej zkoumat, aby zjistili, proč k útoku došlo.
Podle egyptských úřadů měl muže zabít žralok tygří. Právě ti patří spolu s bílými a bělavými žraloky mezi druhy, u nichž existuje velké riziko útoku na člověka. Z více než 489 žijících druhů je právě tato trojice zodpovědná za většinu smrtelných, nevyprovokovaných útoků na lidi.
Žralok v Egyptě nezabíjel poprvé
K podobnému útoku ve stejné oblasti došlo naposledy loni v červenci. Ženu původem z Rakouska tehdy na pláži poblíž letoviska Sahl Hasheesh napadl žralok, ukousl jí ruku a nohu. Seniorka se ještě dokázala dostat na břeh, při cestě do nemocnice však zemřela na infarkt. Turisté na místě si údajně stěžovali na nedostatečný zásah plavčíků.

Jen o pár dní později se pak objevily zprávy o druhé napadené ženě. Oba incidenty se měly odehrát ve stejný den a ve vzdálenosti 600 metrů od sebe.
Jak přežít útok žraloka?
• Nejlepší prevencí je připravit se na útok. Tedy poznat vodní prostředí, ve kterém se budete nacházet, a zjistit, jaká je v něm pravděpodobnost střetu se žralokem. Měli byste se vyhnout ústí řek, kalné vody jsou totiž oblíbené u bělavých (býčích) žraloků.
• Pokud se nechcete setkat se žralokem, neměli byste plavat v moři příliš brzy ráno či příliš pozdě večer. Ve vodě by plavci také neměli nosit lesklé předměty. V kalné vodě si je žralok může splést s potravou. Raději volte tmavé a matné barvy.
• Když už se s dravcem setkáte, nepanikařte. Necákejte kolem sebe, tím jen povzbudíte žraločí zájem. Místo toho se snažte o oční kontakt, pro zvíře nebude tak snadné se k vám připlížit zezadu. Ideální je nasměrovat tělo směrem ke žralokovi a pak pomalu couvat ke břehu.
• Pokud žralok přesto začne útočit, je třeba se ve vodě co nejvíce zvětšit a začít se bránit. Nejlepší je kopat, dát pěstí do nosu, do oka nebo do žaber. Vše, co má plavec v tu chvíli u sebe, by měl použít jako zbraň. Ať to jsou brýle na potápění nebo třeba podvodní kamera.
• Jakmile žraloka odradíte, pomalu a bez cákání plavte ke břehu nebo blízké lodi.