"Výbor zjistil, že ruská vláda vyvíjela agresivní, mnohostrannou snahu ovlivnit, či pokusit se ovlivnit, výsledek prezidentské volby roku 2016," píše se na úvod sekce se závěry vyšetřování. Senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb tak přichází se stejným hodnocením, jaké dříve prezentovaly americké rozvědky.

Lidé v běloruském Minsku protestují proti výsledku prezidentských voleb, které byly podle nich zfalšované.
Tisíce lidí v Minsku požadují propuštění zadržených. Merkelová mluvila s Putinem

Nová zpráva je pátou a poslední od amerického Senátu na téma ruského vměšování a má skoro 1000 stránek. Senát se problémem zabýval více než tři roky, jeho vyšetřování podle agentury AP trvalo déle než všechna ostatní týkající se této kauzy. Necelé dva roky ji mapoval tým kolem zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, jehož závěrečná zpráva rovněž popisovala kontakty mezi Rusy a Trumpovým týmem, konstatovala však nedostatek důkazů pro jakákoli obvinění z kriminálního spiknutí.

Zpráva výboru pro kontrolu zpravodajských služeb neuvádí definitivní verdikt ohledně toho, zda shromážděné důkazy svědčí o vědomé spolupráci Trumpova volebního štábu s Ruskem ve snaze porazit tehdejší demokratickou kandidátku Clintonovou. Obsah je tak otevřen "stranické interpretaci", píše AP.

Závěry ovšem mimo jiné s ruskými snahami přímo spojují prezidenta Putina, který prý dal zelenou operaci, jejímž výsledkem bylo zveřejnění interních materiálů Demokratické strany na serveru WikiLeaks v červenci 2016. Američtí vyšetřovatelé krádež e-mailů připisují ruské vojenské rozvědce známé jako GRU.

"Výbor zjistil, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruskou snahu nabourat se do počítačových sítí a účtů spojených s Demokratickou stranou a vypustit informace poškozující Hillary Clintonovou a její prezidentskou kampaň," tvrdí senátní zpráva.

Moskva od počátku amerických vyšetřování odmítá veškerá obvinění ze snahy ovlivnit výsledek amerických voleb. Americké tajné služby nicméně letos varují, že Rusko se opět do demokratického procesu v USA vměšuje.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (vlevo) a premiér Andrej Babiš.
Babiš nevidí důvod pro české sankce vůči Bělorusku. Je potřeba postup EU, říká

"Tohle se nesmí opakovat," komentoval novou zprávu nejvýše postavený demokrat ve výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Mark Warner. "Dech beroucí míra kontaktů mezi Trumpovými činiteli a ruskými vládními agenty představuje velmi skutečnou hrozbu pro naše volby," napsal.

Skupina republikánských senátorů ke zprávě vypracovala "doplňující stanoviska" a má za to, že v dokumentu mělo být jasněji uvedeno, že Trumpova kampaň se nedopustila kriminálního jednání.