Žralok bílýZdroj: Shutterstock
Podle statistik Floridského muzea žraloci zaútočili celosvětově od roku 2012 do 2021 nevyprovokovaně 761krát, 60 případů bylo smrtelných. Pobřeží New Yorku se stejně jako většina evropských států neřadí k oblastem, ve kterých by byly jejich útoky časté. I přesto je žena z New Yorku letos už šestou obětí žraloka. Ve Spojených státech jsou napadení daleko častější v oblastech Floridy nebo Havaje.
Florida
Florida sice kraluje v počtu případů útoků, žádný z nich však nebyl smrtelný. Žraloci zde v uvedeném období útočili 259krát. Četnost je vysoká kvůli velké populaci takzvaných modrounovitých žraloků.
Ti se považují za „mořské popelnice“, jelikož snědí téměř všechno. Ústí řeky Ponce de Leon Inlet jim zajišťuje dostatek potravy, a tak je jejich přítomnost v okolí Floridy vyšší.
Havaj
Kvůli umístění Havaje téměř uprostřed Tichého oceánu je zde vyšší riziko napadení žraloky, jelikož je obklopená otevřenými vodami. Za stejné roky došlo na Havaji k 76 útokům, z čehož tři byly smrtelné.
Udává se, že nejčastěji zde útočí žralok tygří, který je jeden ze tří nejčastějších útočících druhů.
Jižní Karolína
Dalším americkým státem je Jižní Karolína, kde se od roku 2012 až 2021 odehrálo 45 útoků mořského predátora. Žádný z nich však nebyl smrtelný. Nejčetnější byly ve městech Charleston a Beaufort.
„Je jedno, kam si půjdete zaplavat do moře, se setkáním se žralokem musíte dopředu počítat. Lidé nejsou naštěstí na žraločím jídelníčku,“ řekl pro CNN vedoucí výzkumu pro výzkum a zachování žraloků Neil Hammerschlag.
Kalifornie
Ve Spojených státech se s 29 útoky řadí na čtvrté místo. Největší výskyt napadení je ve městě San Diego nedaleko mexických hranic. V této oblasti často útočí žralok bílý.
Jižní Afrika
Největší výskyt žraloků je na pobřeží Gansbaai. Lidé sem dokonce jezdí, aby si s nebezpečnými parybami ve vodě zaplavali. Žraloků je tady ale už méně, protože je odtud podle skupiny vědců odehnal pár kosatek. I zde je nejčastějším druhem žralok bílý.
Celkově v Jižní Africe došlo k 29 útokům, šest z nich oběť nepřežila.
Austrálie
Žraloci tady nejčastěji útočí na surfaře nebo vodní lyžaře. „Snažte se vyhnout cákání po hladině, když sportujete ve vodě. Připomíná jim to zvuk mrskající se ryby,“ vysvětlil v návodu pro plavce Gavin Naylor, který vede výzkum žraloků ve Floridském muzeu.
V letech 2012 až 2021 zaútočil vodní predátor na člověka ve 143 případech, dvacet z nich mělo fatální důsledky. Minulý rok se k nevyprovokovaným útokům připsalo další devět.
Ostrov Réunion
Patří k nejsmrtelnějším místům na světě z hlediska žraločích útoků. Během let 2012 až 2021 zde zemřelo osm lidí.
Může za to jeho poloha, která se nazývá „dálnice žraloků“. Leží totiž mezi australským a jihoafrickým pobřežím.