Podle policie se lidé začali hroutit v sobotu večer. Policie v současnosti prošetřuje užívání drog v brooklynské oblasti kolem Broadway a Melrose Street, odkud pocházely všechny případy, a snaží se najít další nemocné.

Současný incident v New Yorku není první. Zhruba před měsícem řešila policie případ čtyř úmrtí a 153 hospitalizovaných v Chicagu a ve střední Illionois, který byl rovněž spojen se syntetickou marihuanou. Zjistilo se, že syntetické kanabinoidy obsahují krysí jed. Většina hospitalizací souvisela s nevysvětlitelným krvácením - nemocní vykašlávali krev, nacházeli ji v moči, krváceli z nosu nebo měli krvácející dásně. 

Loni se syntetickou drogou předávkovalo 102 lidí v okrese Lancaster v Pensylvánii, žádný z nich ale naštěstí nezemřel. A o rok dříve došlo k incidentu, který se opět týkal Brooklynu: během 11 hodin tu skončilo v nemocnici 33 lidí, všichni kvůli předávkování syntetickou marihuanou. Pacienti měli dýchací potíže a byli ve změněném stavu vědomí, uvedl mluvčí záchranné služby. 

Syntetické kanabinoidy neboli "falešná tráva" jsou syntetické chemické látky vyrobené člověkem, které se se objevily jako reakce na legislativní omezování marihuany. Jako nová látka totiž v řadě zemí obcházejí legislativní regulaci návykových a psychoaktivních látek. Užívají se většinou tak, že se jimi posype vysušený rozdrcený rostlinný materiál, který se pak ubalí jako cigareta a kouří, případně se dají inhalovat při odpařování za pomoci elektronické cigarety nebo jiného zařízení. 

Jako kanabinoidy se nazývají proto, že se podobají chemickým látkám nacházejícím se v pravé marihuaně. Mohou mít však ještě vážnější nežádoucí účinky. Odborný časopis New England Journal of Medicine zveřejnil v roce 2016 studii, podle níž je syntetický kanabionid pětaosmdesátkrát silnější než tetrahydrokanabinol neboli THC, tedy chemická látka obsažená v marihuaně, která ovlivňuje lidskou mysl. Lidé, kteří kouří syntetické kanabinoidy, mohou mít podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci problémy se zrychlenou srdeční frekvencé, zvracením, zmateností a halucinacemi.