Poté, co americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že Spojené státy přestěhují svou izraelskou ambasádu do Jeruzaléma, vypukly na palestinských územích rozsáhlé protesty a nepokoje. V muslimských zemích došlo k řadě demonstrací proti Trumpovu rozhodnutí, Evropská unie vyjádřila znepokojení.

Evropští ministři zahraničí, s nimiž by se měl Netanjahu setkat při společné snídani v Bruselu, na něj zřejmě budou tlačit, aby obnovil dialog s Palestinci. Uvedla to agentura AFP. 

Podle izraelského premiéra dal americký prezident jen "fakta přímo na stůl" a potvrdil, že Jeruzalém byl 70 let hlavním městem izraelského státu a víc než 3000 let židovského lidu. 

"Nejde o znemožnění míru, ale naopak. Trumpovo prohlášení mír umožňuje, protože uznání skutečnosti je vlastní podstatou míru, je jeho samotným základem," uvedl Netanjahu v prohlášení, které pronesl po boku šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové.

Mogheriniová,jež minulý týden varovala, že rozhodnutí prohlásit Jeruzalém za hlavní město Izraele může vrátit situaci "do ještě temnějších dob", znovu zopakovala oficiální postoj Evropské unie, že jediným trvale udržitelným řešením konfliktu je dvoustátní zřízení s Jeruzalémem jako hlavním městem pro pro Izraelce i Palestince.

Netanjahu místo toho označil za možný pokrok novou mírovou iniciativu USA.

"Americká vláda nyní usiluje o předání nového mírového návrhu. Myslím, že bychom měli dát tomuto míru šanci. Měli bychom se podívat, co v americkém návrhu stojí, a uvidíme, jestli se tím dokážeme přiblížit k míru," řekl Netanjahu.

Nový americký návrh k oživení mírových jednání mezi Palestinci a Izraelem připravil ve spolupráci s malým týmem Trumpův zeť a šéf jeho poradců Jared Kushner. Zatím ale není zřejmé, zda tento návrh povede k nějakému pokroku.

Netanjahu míří do Bruselu poté, co se v neděli setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Macron jej vyzýval, aby Izrael přestal v Jeruzalémě s osidlováním západního břehu Jordánu a znovu začal jednat s Palestinci.

Jak Izrael, tak Palestinci označují Jeruzalém za své hlavní město. Všechna předchozí mírová jednání ztroskotala na debatách, zda a jak si nad ním rozdělit svrchovanost a kdo má mít ve své správě svatá místa, uctívaná jak křesťany, tak muslimy.