Podle Severoatlantické aliance byl při výbuchu rovněž zraněn civilní spolupracovník armády Spojených států. Všichni zranění jsou v péči lékařů, dodává se v prohlášení. 

Bomba prý vybuchla během vojenské přehlídky. K útoku se podle agentury AP přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. To je v provincii Ghazní velmi aktivní a letos tam podniklo i útok na stejnojmennou provinční metropoli. Bojovníkům Tálibánu se v srpnu podařilo proniknout do ulic města Ghazní a zmocnit se několika čtvrtí.

Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem.
České a americké vojáky vyšetřují. Kvůli smrti zbitého Afghánce

Mluvčí provinčního guvernéra Árif Núrí agentuře Reuters sdělil, že výbuch nalíčené silné bomby zasáhl obrněné vozidlo s americkými vojáky. Tálibán tvrdil, že explozí byl zasažen a zcela zničen tank. Americké a afghánské síly se zoufale snaží znovu ovládnout některá místa v Ghazní a provedli několik útoků, ale neuspěly a utrpěly ztráty,“ řekl agentuře Reuters velitel oddílů hnutí v provincii Ghazní. 

Dosud letos zemřelo při incidentech v Afghánistánu celkem devět příslušníků amerických sil. S dnešním atentátem tedy počet obětí z řad americké armády stoupl na 12. Kromě nich přišli v Afghánistánu letos o život také čtyři čeští vojáci.

Podle Pentagonu stále v zemi působí kolem 14 tisíc amerických vojáků, ačkoliv se USA a NATO formálně z bojů v Afghánistánu stáhly. Jejich hlavním posláním je vést a podporovat afghánské síly v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán, jehož vládu svrhla Američany vedená invaze v roce 2001, podniknutá v odvetě za teroristické útoky v USA. Od té doby zemřelo v Afghánistánu více než 2400 Američanů.

Miloš Zeman, Reuven Rivlin
Hamás jsou teroristé a Gaza není nezávislý stát, prohlásil Zeman v Izraeli