Růžové slůně bylo v Krugerově národním parku, který se nachází v jihoafrickém Transvaalu na hranicích s Mosambikem a Zimbabwe, poprvé zpozorováno minulý měsíc. Zvíře, zdaleka nejmenší z celého stáda, nebylo v té době starší než tři týdny a zatímco dovádělo ve vysoké trávě, zůstávalo obklopeno svým stádem.

Malý slon zatím nedostal žádné jméno. Vzhledem k blížící se premiéře filmu Dumbo, který pojednává o létajícím slůněti, se však jedno nabízí samo, konstatoval britský server Uniland.

Podle jednoho ze strážců parku Tima Jansena van Vuurena je neobvyklá barva slůněte způsobena takzvaným leucismem. Pro takto postižená zvířata je charakteristická snížená pigmentace, na rozdíl od známějšího albinismu je však leucismus způsoben ztrátou všech typů kožních pigmentů, nejenom melaninu.

„Je to genetická vada, která bude slůně ovlivňovat celý život. Jedná se o jednu z nejzajímavějších věcí, kterou jsem kdy viděl u volně žijících zvířat. Podobné poruchy zatím nebyly moc dobře zdokumentovány, takže se o nich nemůžete přečíst v knihách. Proto je tak fascinující vidět to na vlastní oči,“ řekl van Vuuren britskému serveru Uniland.

Snížená pigmentace způsobuje problémy

Narůžovělou či načervenalou barvou se přitom vyznačují i sloni postižení některou formou albinismu. Zatímco u slonů indických je albinismus poměrně běžným jevem, u větších slonů afrických k němu dochází jen zřídka.

Podle odborníků naštěstí, protože snížená pigmentace může zvířeti na prudkém africkém slunci způsobit značné zdravotní potíže – kožními problémy počínaje a oslepením konče. Růžová slůňata se proto zpravidla nedožívají příliš vysokého věku.