Podle místní policie pronikl střelec v pátek kolem 10:30 místního času na rozlučkovou oslavu jednoho ze zaměstnanců domova. Většině přítomných následně dovolil odejít, jako rukojmí si ale vzal trojici zaměstnankyň ústavu.

Ty zadržoval takřka osm hodin bez náznaku jakékoli komunikace s policií, která celou oblast mezitím uzavřela. Po vniknutí do budovy objevil zásahový tým již jen mrtvá těla útočníka i tří žen.

Obchod se zbraněmi v USA, ilustrační foto.
Reakce na střelbu: floridští poslanci schválili zvýšení věku pro prodej pušek

Střelec byl později identifikován jako šestatřicetiletý válečný veterán Albert Wong. Do domova docházel kvůli terapii poskytované vojákům trpícím posttraumatickým syndromem, píše agentura AP.

Střelec byl později identifikován jako šestatřicetiletý válečný veterán Albert Wong. Do domova docházel kvůli terapii poskytované vojákům trpícím posttraumatickým syndromem, píše agentura AP. Motiv jeho činu není zatím znám.

Nikolas Cruz u soudu v americkém Fort Lauderdale
Střelec z Floridy poprvé stanul před soudem. Hrozí mu trest smrti

Domov pro veterány v Yountville je největším americkým zařízením svého druhu. Momentálně v něm žije více než tisíc starých a nemocných vysloužilců z druhé světové války i dalších válečných konfliktů.

K útoku došlo v době, kdy se americká Národní asociace držitelů zbraní (NRA) snaží zablokovat nový zákon státu Florida o bezpečnosti na školách, který mimo jiné zvyšuje věkovou hranici, od které je možné pořídit si pušku, na 21 let.

Zákon, jenž je reakcí na střelbu na střední škole v Parklandu, již schválil floridský parlament. NRA ale tvrdí, že porušuje druhý dodatek americké ústavy zaručující Američanům právo vlastnit zbraň a chystá žalobu.

Střelba na floridské škole
Při střelbě na floridské škole zemřelo 17 lidí. Zabíjel vyloučený student