K nečekanému zastavení horské dráhy s názvem Fire Ball došlo předposlední den festivalu v Crandonu. Jaká byla přesná příčina poruchy se stále vyšetřuje. „Víme jen, že došlo k mechanické závadě na atrakci, která se zasekla ve vzpřímené poloze,“ řekl podle portálu New York Post kapitán Brennan Cook z hasičského sboru v Crandonu. Zmínil také, že atrakce nedávno prošla úřední kontrolou.

Návštěvník festivalu Scott Brass na svém Facebooku sdílel několik videí, které zachycují hrozivou situaci. Uvedl, že lidé viseli hlavou dolů skoro čtyři hodiny. Sedm z uvízlých byly navíc děti. Mladá dívka dokonce hasičům podle tohoto svědka řekla, ať nejdříve zachrání staršího muže, který měl potíže. „Tato dívka si zaslouží medaili za odvahu,“ okomentoval její reakci Brass.

Děsivé video zachycující zaseknutou horskou dráhu:

Portál NBC News doplňuje, že hasiči všechny sundali a převezli do nemocnice. „Všichni si vedli velmi dobře. Samozřejmě se báli, byli přece jen vzhůru nohama delší dobu,“ uvedla podle CNS News hasička Erica Kostichka.

Poruchy kolotočů v Severní Karolíně i v Švédsku

Podobných incidentů bylo v poslední době několik. Nedávno například zábavní park v Severní Karolíně musel zavřít jednu ze svých horských drah kvůli tomu, že se v jedné části objevila velká trhlina. Svědek uvedl, že se kvůli poškození viditelně pohnul z místa nosný sloup, což představovalo přímé nebezpečí pro projíždějící vozíky s návštěvníky.

Nehoda ve Švédsku si vyžádala jedno úmrtí a několik zraněných:

Zdroj: Youtube

Minulý měsíc také ve Švédsku v zábavním parku Gröna Lund vykolejil jeden vláček horské dráhy. Jeden člověk zemřel a dalších devět se zranilo. Na horské dráze Jetline se mělo jezdit rychlostí až 90 kilometrů v hodině.

Sedmnáct zraněných v Havířově

Co se týče České republiky, poslední nehoda kolotoče se stala v Havířově na Karvinsku v září minulého roku. Extrémnější verze řetízkového kolotoče Rotating Tower přestala fungovat a sedačky s lidmi začaly samy od sebe klesat k zemi.

Horská dráha Leviathan v parku Canada's Wonderland ve Vaughanu v kanadské provincii Ontario.
Adrenalin pracuje naplno. Podívejte se na 10 nejvyšších horských drah na světě

Zranilo se 17 lidí, z toho sedm dětí a deset dospělých. Primátor města krátce po incidentu ukončil Havířovské slavnosti, které se v tu dobu konaly a tím uzavřel i celý lunapark.

Pravděpodobnost úmrtí při nehodě na horské dráze je velmi nízká, ve Spojených státech se uvádí jedna ku 750 milionům. Nejnebezpečnějším parkem na světě je přitom Action Park v New Jersey, ve kterém od jeho otevření v roce 1978 došlo k mnoha vážným zraněním a ke smrti šesti lidí. Nejnebezpečnější atrakcí byl bazén s umělými vlnami, ze kterého museli záchranáři pravidelně vytahovat tonoucí návštěvníky.