Skupinu sedmi mužů policie minulých dnech postupně zatkla v hrabstvích West Midlands a West Yorkshire. Stalo se tak poté, co se při rutinní silniční kontrole našlo v jednom autě množství střelných zbraní a policisté zadrželi řidiče a spolujezdce. Policie neupřesnila, co vše skupině klade za vinu.

Ve čtvrtek bylo v Londýně v rámci boje proti terorismu zatčeno pět mužů ve věku 18 až 29 let a jedna třicetiletá žena. Zadržení jsou údajně podezřelí z toho, že spáchali, připravovali či naváděli k teroristickým činům.

Podle britských médií jsou zatčení v Londýně islamisté a někteří z nich mají britské občanství. Chystali se údajně na teroristické akce v Británii, ale nepředstavovali prý bezprostřední hrozbu.

V souvislosti s nadcházejícími letními olympijskými hrami britské úřady přijaly bezprecedentní bezpečnostní opatření. Panují obavy nejen z možného teroristického útoku, ale i z pouličních nepokojů a násilí v důsledku ekonomických a sociálních problémů v zemi.

Tisíce převážně mladých lidí se před rokem zúčastnily pouličních demonstrací, při nichž také rabovaly a zapalovaly domy. Násilnosti začaly v Londýně a rozšířily se i do dalších anglických měst, mimo jiné do Manchesteru, Birminghamu a Liverpoolu.

Místem série atentátů, při kterých islámští sebevrazi zabili 52 mrtvých, se britská metropole stala 7. července 2005, tedy den po oficiálním vybrání Londýna za pořadatele letních olympijských her. Ty letos začnou 27. července a potrvají do 12. srpna. Na ochranu obyvatel a návštěvníků Londýna v této době úřady zmobilizovaly 40.000 mužů a velké zpravodajské i vojenské prostředky.