Ruská státní agentura TASS píše, že se demonstrací účastní hlavně studenti. Moskva situaci v bývalé svazové zemi SSSR bedlivě sleduje. Agentura AFP informuje, že se do dopravní blokády zapojily desítky tisíc lidí.

„Požadujeme, aby republikánská strana přestala vládnout a zvolila premiérem kandidáta lidu,“ prohlásil lídr studentského hnutí David Petrosjan. K akci se připojily všechy vysoké školy v hlavním městě.

Policie zůstává ve střehu, do akce ale zatím zasáhnout nemusela.

Cestující vyrazili na jerevanské letiště Zvartnoc pěšky s kufry v ruce. Ve městě přestalo jezdit metro a některé ulice jsou zcela ucpané. Nejezdí také některé vlaky. Vyjet nemohly spoje mezi Jerevanem a městy Gjumri a Sevan, zablokována je i část silnice mezi Jerevanem a Gruzií. Hraniční přechod pro auta v Bavře zahradily tři stovky nákladních aut.

Pro opozičního předáka v úterní volbě hlasovalo 45 poslanců. Ke zvolení předsedou vlády ale potřeboval, aby ho podpořilo nejméně 53 členů zákonodárného sboru. Pašinjan následně prohlásil, že Republikánská strana, která vládne v Arménii od roku 1999, vyhlásila válku vlastnímu lidu.

Protesty v zemi vypukly před několika týdny poté, co byl premiérem zvolen Serž Sargsjan, který byl předtím deset let prezidentem. Sargsjan jako prezident loni v létě prosadil reformu politického systému. Prezidentský systém nahradil parlamentním. Podle opozice si tak chtěl uzurpovat moc. Ústavní manévr měl za cíl udržet Sargsjana u moci – o další prezidentský mandát usilovat nemohl.

K další volbě musí dojít do sedmi dnů. Pokud se nepodaří zvolit Pašinjana ani napodruhé, bude parlament rozpuštěn a zemi čekají nové volby. Moskva situaci bedlivě sleduje, obává se, aby nebyl v zemi zvolen vůdce, který by přerušil spolupráci s Ruskem podobně jako na Ukrajině nebo v Gruzii.