"Od minulého týdne jsme zaznamenali 17 nových případů," uvedlo řecké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí k tomuto onemocnění, které přenášejí infikovaní komáři. Od začátku roku se v Aténách vyskytlo celkem šedesát případů nákazy, přičemž 16 lidí zůstává stále v nemocnici, z toho čtyři na jednotce intenzívní péče. Informuje o tom agentura AFP. Většina infekcí se přitom objevila během posledního měsíce.

"Varujeme proto veřejnost. Je nezbytné, aby zdravotničtí pracovníci i národní a místní úřady byly ostražité, protože nelze nijak předvídat, kam by se mohl virus rozšířit," uvedlo středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Dosavadní případy se objevily zejména na západním předměstí Atén. Západonilská horečka přitom nezasáhla toto město poprvé. Její loňská epidemie měla za následek 48 případů nakažení, z toho tři smrtelná.

Virus se projevuje příznaky podobnými chřipce, ale v extrémních případech vyvolá třes, horečku, bezvědomí a smrtelně nebezpečný zánět mozku známý jako encefalitida. Může také způsobit meningitidu, tedy zánět mozkových blan. Poprvé byl objeven v roce 1937 v Ugandě, přenášejí jej komáři a nakazit se jím mohou jak savci, tak i ptáci, včetně stěhovavého ptactva. Objevuje se v Africe, v Asii, v Evropě a v Austrálii.

Případy výskytu viru západonilské horečky byly v roce 2018 hlášeny také v Maďarsku, v Itálii, v Rumunsku a Srbsku, uvádí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.