Uvádí to výroční zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), z níž dnes citoval server USA Today. V ovzduší nepřibývá jen oxid uhličitý (CO2), ale roste i množství metanu.

Skleníkové plyny jsou podle převažujícího vědeckého názoru odpovědné za globální oteplování. Ze 63 procent se na něm podle vědců podílí CO2, podstatný vliv ale mají i metan nebo oxidy dusíku.

Průměrná hladina CO2 v atmosféře v roce 2010 byla podle NOAA 389 molekul na jeden milion všech molekul. O rok dříve to bylo 386 molekul; v roce 2990 přitom bylo zjištěno 354 molekul CO2 na milion částic. Vědci odhadují, že před průmyslovou revolucí byla úroveň CO2 v atmosféře zhruba 280 molekul na milion částic.

V roce 2010 se zvýšil i objem metanu v atmosféře, a to na 1799 molekul na jednu miliardu všech molekul. Objem metanu rostl čtvrtým rokem v řadě, když se předtím deset let prakticky neměnil.

"Rostoucí objem skleníkových plynů v atmosféře, které mají dlouhou životnost, ukazuje, že s problémem klimatických změn se bude naše společnost potýkat dlouhou dobu," uvedl Jim Butler z NOAA. "Oteplování klimatu přitom může ovlivnit všechny aspekty společnosti, mimo jiné zásobování vodou, zemědělství, ekosystém i ekonomiku," dodal.