Archeolog z Jihoqueenslandské univerzity Bryce Barker našel skalisko před rokem, ale teprve nyní se mu podařilo v laboratořích určit jeho stáří.

Dávný umělec provedl malbu s pomocí uhlu, což umožnilo datování radiokarbonovou metodou. Většina skalního umění byla malována minerálními barvami a přesné určení stáří tak není možné.

„Je to jednoznačně nejstarší datované skalní umění v Austrálii" a také jedno z nejstarších na světě, upozornil Barker. Navíc našel v jeskyni důkazy, že ji dávní lidé obývali 45.000 let.

O objevu ve skalním úkrytu známém jako Nawarla Gabarnmang, který leží v Severním území, píše v posledním čísle časopis Journal of Archaeological Science.

Nejstarší známé skalní malby byly zjištěny ve španělských jeskyních – stáří některých z nich bylo stanoveno až na 40.800 let. Nicméně australská archeoložka Sally Mayová označila Barkerův objev za výjimečný. Podle ní by nemělo nikoho stáří malby překvapit. „Lidé tu byli mnohem déle a není důvodu si myslet, že umění nevytvářeli," zdůraznila.