Scéna jako z akčního filmu se odehrála na západě Austrálie, nedaleko města Port Hedland. Stojvůdce zastavil soupravu 268 vagonů naložených vytěženou železnou rudou, aby provedl inspekci jednoho z vagonů. Vlak se však dal nečekaně do pohybu.

Během své spanilé jízdy dosáhl kolos tažený čtyřmi lokomotivami rychlosti převyšující 110 kilometrů za hodinu. Těžařská společnost BHP proto nařídila vykolejení soupravy přehozením výhybek ještě předtím, než mohla napáchat škody v obydlených oblastech.

Omezení vývozu

Během cílené havárie poškodil vlak koleje o délce přibližně jednoho a půl kilometru, nikdo však podle deníku The Straits Times nebyl zraněn. Odklízení havárie a oprava trati podle BHP stále probíhá a pracuje na ní více než 130 dělníků. Železniční spojení, které je klíčovou trasou pro těžařskou lokalitu Pilbara, zůstane uzavřeno nejméně týden, poté by mělo dojít k částečnému obnovení provozu. 

Vyšetřováním incidentu se zabývá australský úřad pro bezpečnost v dopravě. V současné době není známo, proč se vlak bez strojvedoucího rozjel. „Nemůžeme spekulovat o tom, jak vyšetřování dopadne. Spolupracujeme ale s příslušnými úřady a soustředíme se na bezpečném obnovení provozu,“ uvedla v prohlášení mluvčí firmy BHP.

Austrálie patří mezi největší světové vývozce železné rudy a společnost BHP zaujímá na trhu dominantní postavení. Těžba nebyla navzdory incidentu přerušena a k zajištění provozu v přístavu Port Hedland budou použity rezervní zásoby. „Nepředpokládáme však, že by plně pokryly výluku,“ připustila tisková mluvčí.