Podle agentury DPA je povětrnostní situace v Bavorsku a Rakousku na mnoha místech stále nebezpečnější. Poté, co byl v úterý v některých částech spolkové země Štýrsko vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, byl pátý stupeň vyhlášen také v v částech spolkových zemí Salcbursko, Dolní Rakousy a Horní Rakousy.

Uzavřena je řada skiresortů včetně dolnorakouských oblastí Hochkar, Lackenhof nebo Maiszinken a hornorakouských středisek Krippenstein a Kasberg. Agentura APA informovala, že 62letý učitel zahynul na lyžích v rakouském středisku Mariazeller Bürgeralpe, když upadl a pohltil ho sněhový val. Podle agentury AP bylo během posledního týdne v Evropě hlášeno 14 úmrtí v souvislosti s počasím.

Ve Štýrsku je lavinami ohroženo na 280 budov, které leží v takzvaných červených zónách. Místní úřady mají v každém jednotlivém případě rozhodnout, zda přistoupí k evakuaci. Totéž platí o některých obcích v nejzápadnější rakouské zemi Vorarlbersko nebo o části bavorského Berchtesgadenu, kde je na pomoc odkázáno 350 lidí.

V úterý bylo ve Štýrsku odříznuto od okolního světa na 2000 lidí. „Riziko velkých lavin je velmi, velmi vysoké,“ řekl DPA šéf štýrské služby pro pomoc při katastrofách Harald Eitner.

Sněhová hrozba

Nejen v rozsáhlých částech Rakouska, ale také v Bavorsku je na dnešek hlášeno další sněžení. Úřady proto počítají s tím, že dnes budou muset uzavřít další silnice. V hornorakouském okrese Miesbach a také ve štýrských obcích Pölstal, Hohentauern a Pusterwald platí stav nouze. V mnoha bavorských okresech mají školáci kvůli sněhu volno.

Bavorský lesní úřad kromě toho upozornil, že stromy se mohou pod tíhou sněhu vyvrátit nebo lámat. Zejména na jihu a jihovýchodě Bavorska se proto lidé nemají zdržovat v lesích. Kvůli padajícím větvím a stromům byla dnes dopoledne bez elektřiny jenom v Tyrolsku zhruba tisícovka domácností, informovala agentura APA.

V Bavorsku dnes ráno sníh zkomplikoval dopravu i na důležité dálnici A8. Ve směru na Mnichov byla u Friedbergu zcela uzavřena kvůli kamionu stojícímu napříč. Husté sněžení dnes ochromilo dopravu i na česko-rakouském hraničním přechodu v Dolním Dvořišti. Kvůli sněžení se tam tvoří kolony. Problém vznikl na rakouské straně, kde bylo nutno odstranit spadlý strom a vyprostit kamion.

Rušení spojů

Také regionální železniční společnost BOB musela jižně od Mnichova zrušit některé spoje. V samotné bavorské metropoli měla problémy autobusová doprava. Spoje měly zpoždění nebo nejely vůbec.

Na západoněmeckém letišti Kolín nad Rýnem/Bonn si ráno krupobití vyžádalo asi hodinové přerušení provozu. Dále na severu, na pobřeží Baltského moře, se připravují na silný vítr a vzedmuté moře v důsledku tlakové níže Benjamin. Ráno bylo zaplaveno několik ulic historického města Wismar. Výška vody tam byla 1,30 metru nad normálem. V úterý se s ním potýkalo zejména pobřeží Severního moře.