Zlatá mince, na níž byla vyobrazená britská královna Alžběta II., nesla název "Big Maple Leaf" a z muzea v centru německé metropole zmizela v březnu 2017. Do muzea byla zapůjčena od neznámého sběratele.

Akce filmových rozměrů

Kvůli akci, která měla podle médií téměř filmové rozměry, je obžalován muž, který sloužil jako hlídač v muzeu, a trojice členů jednoho z místních arabských klanů. Policisté je zatkli v červenci roku 2017. Podle místních médií jde o klan Remmových, který vlastní majetek v celkové hodnotě 9,3 milionu eur. Policisté se domnívají, že rodinný majetek klanu pochází z výnosů z různých trestných činnů, včetně bankovních loupeží. 

Na čtveřici nebyla uvalena vazba, byli vyšetřováni na svobodě, napsala agentura DPA. Bezpečnostní kamera v muzeu zaznamenala, jak dva bratři - dvacetiletý Ahmed R., třiadvacetiletý Wayci R. a jejich bratranec, jedenadvacetiletý Wissam R. kolem půl čtvrté hodiny ranní vnikli po žebříku oknem do muzea ze strany, kde budova sousedí s železniční dráhou. 

Až desetileté vězení

Poté se přikradli k vitríně, jejíž pancéřové sklo sekerou rozbili. Minci, která má průměr 53 centimetrů, pak pomocí vozíku pro transport nábytku převezli k oknu, dostali na koleje a odtud ji pak kolečkem odvezli přes železniční most nad řekou Sprévou. 

Na druhé straně řeky minci z městské tratě shodili do parku Monbijou, následně na místo slanili. I s mincí poté odjeli autem. Policie následující den na místě činu našla jen použité nástroje.

Významnou měrou se na krádeži podílel i dvacetiletý Dennis W., který působil v muzeu jako hlídač, tudíž dal svým přátelům dobrý tip na vniknutí do budovy. Právě k němu pak vedly i stopy vyšetřovatelů. Mladík si totiž zanedlouho koupil zlatý řetízek v hodnotě více než 10 tisíc eur (v přepočtu zhruba 256 tisíc korun) a navíc se zajímal o nákup luxusního vozu. Při následném zátahu v červenci 2017 našli policisté ve vozu jednoho z mladíků stopy zlata. Čtveřici hrozí až desetileté vězení.

Vzácná mince z čistého zlata, která vznikla v Kanadě a na světě existovala jen v pěti exemplářích, byla podle vyšetřovatelů nejspíše rozdělena na malé kousky a rozprodána. Německá média rovněž informují o tom, že mince byla pravděpodobně poškozena, protože s ní minimálně jednou hodili.

Kanadská královská mincovna minci vyrazila v roce 2007, přičemž jeden z pěti exemplářů vlastní britská královna.