Demonstrace se uskutečnila na zhruba pětikilometrovém úseku v centrální části hlavního města. Vyhrazená uzavřená oblast sahala od náměstí Alexanderplatz přes Braniborskou bránu až k Vítěznému sloupu a podle organizátorů nakonec namísto očekávaných 40 tisíc účastníků dorazilo více než 240 tisíc lidí.

Na území akce bylo rozmístěno 40 vozů osazených reproduktory, které vedle politických zpráv poskytovaly i hudbu různých žánrů. Akce pod heslem „Solidarita místo vyloučení“ se zúčastnila i řada neziskových organizací, politických stran, odborových svazů, ale také škol či divadelních skupin. 

Kriminalizace uprchlíků

„Jsou tady lidé, kteří chtějí ukázat, že nepodporují to, co se v Německu děje. Všechnu tuhle nenávist, diskuse o migraci,“ řekla deníku Deutsche Welle Rola Salehová, sociální pracovnice, která pomáhá mladým uprchlíkům ve východoněmeckém Chemnitzu. Migranti i lidé, kteří se jim snaží pomoci, podle ní v zemi čelí projevům nenávisti a jsou často stavěni mimo zákon.

„V současné době se v Sasku plánuje nový zákon, který by umožnil sledovat a odposlouchávat naše poradenská centra, kde se snažíme uprchlíkům radit v právních záležitostech,“ uvedla Salehová. „Řada migrantů se po událostech v Chemnitzu cítí opuštěná. Snaží se odejít ze Saska, bojí se, že je někdo napadne, nebo vyprovokuje konflikt.“

Boj proti radikálům

Demonstrantům vyjádřili podporu i představitelé vlády. „Je to významný signál. Tolik mladých lidí vyrazilo do ulic aby ukázali jasné stanovisko: Jsme nerozdělitelní. Nenecháme se rozdělit, rozhodně ne krajně pravicovými populisty,“ napsal na svém twitteru spolkový ministr zahraničních věcí Heiko Maas.

Protestující v ulicích mávali transparenty s hesly jako „Společně proti rasismu“ nebo „Rasismus není alternativa“ s jasným odkazem na krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD), která v zemi získává stále větší popularitu.

O síle krajní pravice mohou leccos napovědět zítřejší volby v Bavorsku. Alternativa pro Německo, která dosud v bavorském parlamentu chyběla, by podle předvolebních průzkumů mohla dosáhnout úspěchu v podobě až patnáctiprocentní podpory voličů.