V nově založené redakci jsou například dva italští novináři, kteří už na Slovensku několik dní pracují a jdou po stopě související s mafií.

„Děláme vše pro to, aby se z toho všeho, co chtěl Ján Kuciak napsat, zachránilo co nejvíce a aby se to dostalo k co největšímu počtu lidí,“ řekl Radiožurnálu šéfredaktor Aktualit.sk Peter Bárdy, který bude investigativní redakci zaštitovat.

Podle  zástupce vydavatele Martina Pastieroviče mají pro spolupráci přislíbené kolegy z německého Die Welt, švýcarského Blicku a polského zpravodajského portálu Onet.pl.

Pastierovič si prý uvědomuje, že zde existuje i značný problém jazykové bariéry. „Naši zahraniční kolegové tak určitě dostanou výpomoc od redaktorů Aktualit.sk, kde jim budou nápomocni kolegové z investigativního týmu i z dalších redakcí, ať už v případě překladu, nebo ziskávání informací,“ vysvětluje Pastierovič.

Cílem společné aktivity je, aby zahraniční kolegové na Slovensko přinesli svůj vlastní pohled na věc a zkušenosti, ale jde prý také o zvýšení tlaku na slovenské úřady, justici a politiky.

Podle Pastieroviče může být odlišný přístup k tématům zahraničních novinářů prospěšný. Také můžou mít jinou novinářskou kulturu a nenechají se odradit nebo zakřiknout jakýmkoliv státním představitelem.

Do týmu jsou pozvaní i někteří čeští novináři, Pastierovič ale nechtěl být konkrétní. Spolupráci prý zároveň může nabídnout každý novinář, dodal.