Veselí v Riu propuklo již před několika dny, kdy ulice města zaplavili tanečníci. Formálně ale karneval začal až předáním klíčů. Starosta města Marcelo Crivella, který je hluboce věřícím katolíkem, ale odmítl podle portálu Globo symbolický klíč od města Momovi předat. Stejně se zachoval i v roce 2017, kdy kritizoval necudnost účastníků karnevalu.

Crivella tehdy čelil tvrdé kritice, že tradiční ceremoniál nedodržel. Loni se předání zúčastnil, klíče se ale nedotknul, poznamenal Globo. Letošní ceremonie byla kvůli nejasnostem odložena na večer místního času (noc na sobotu SEČ), starosta se jí ale nezúčastnil.

Bezpečnostní opatření

Co je sambodrom?Několik set metrů dlouhá ulice obklopená tribunami, ze kterých diváci sledují průvod tanečníků samby.

Několik hodin před začátkem karnevalu provedli hasiči z nařízení soudu zevrubnou inspekci sambadromu, zaměřili se na bezpečnostní opatření a revizi elektrických rozvodů. Závažné problémy hasiči nenašli, ačkoli Globo informoval o nedostatku hasicích přístrojů.

Na sambadromu, který hostí tribuny pro 70 tisíc diváků, se představí zhruba tři desítky škol samby. Z večerních přehlídek, které potrvají do pondělí, pak komise vybere šest nejlepších tanečních škol.

Ve městě platí mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích jsou posílené policejní hlídky a kamerový systém je připojen k systému, který dokáže na základě tváře identifikovat hledané osoby. Rozeznávání obličejů, které je podle policie na karnevalu novinkou, si ale mezi obyvateli vysloužilo spíše posměch. Ti tvrdí, že toto opatření bude neúčinné, neboť účastníci karnevalu nosí masky, případně mají tváře silně nalíčené.

Nehody a zranění

Karneval v Riu se každoročně koná před obdobím půstu a do ulic města vyráží pravidelně statisíce až miliony lidí. Jeho kořeny sahají až na počátek 18. století a oslavy každoročně doprovází vyzdobené ulice a přehlídky tanečníků z řady tanečních škol samby. Bujaré veselí však často provází i řada nepříjemností. V roce 2017 například karneval poznamenaly dvě nehody alegorických vozů, při kterých bylo zraněno více než 30 lidí. 

A vstupné? To záleží na vybraném dni i kategorii vstupenek. Zatímco nejlevnější lístky k stání je možné pořídit už od 50 dolarů (zhruba 1150 korun), za nejluxusnější lóže během hlavních dnů karnevalu zaplatíte 4100 dolarů, tedy více než 92 tisíc korun.