Vietnamská organizace na ochranu lidských práv dnes uvedla, že jednou z obětí je patrně mladá Vietnamka, která před smrtí napsala své matce. Mezitím oznámila vietnamská ambasáda v Británie, že se na ni obracejí vietnamské rodiny s obavami, že jejich příbuzní v kamionu zahynuli. Ambasáda k tomu uvedla, že dosud nedostala žádné oficiální vyrozumění od britských úřadů, případ ale bedlivě sleduje.

Jedenáct těl z kamionu převezly do nemocnice ve městě Chelmsford sanitky soukromé firmy, které doprovázela policejní eskorta. Pitva má zjistit příčinu smrti, o které se zatím spekuluje. Nákladový prostor, kde se mrtví našli, byl podle médií vybaven mrazírenskou jednotkou a teplota v něm mohla klesnout až k minus 25 stupňům Celsia.

Jeden z předních britských patologů Richard Shepherd zpravodajské stanici BBC řekl, že pitva bude "velmi pomalý, organizovaný proces".

Těla 39 dospělých našla policie hrabství Essex v noci na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Návěs, ve kterém mrtví byli, podle dosavadních informací přijel do Británie z belgického přístavu Zeebrugge. Z anglického přístavu Purfleet jej tahačem odvezl řidič ze Severního Irska, kterého policie zadržela. Kdy se lidé do kamionu dostali a zda o nich řidič věděl, není jasné.

Další dvě osoby, které policie zadržela dnes, jsou podle britského tisku manželé ze severozápadní Anglie, kteří kamion dříve vlastnili, ale před rokem jej prodali jedné irské firmě. Čtvrtým člověkem, který skončil ve vazbě, je 48letý muž ze Severního Irska. Zadržen byl na letišti Stansted, které obsluhuje Londýn.

Mrtví jsou čínští občané

Ve čtvrtek policie oznámila, že se domnívá, že mrtvými jsou čínští občané - 31 mužů a osm žen. Čínský státní deník Global Times ve čtvrtek napsal, že čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mrtví jsou z Číny. Čínské velvyslanectví v Londýně dnes ale zveřejnilo prohlášení, podle kterého stále není možné státní příslušnost mrtvých potvrdit. Do Essexu ambasáda vyslala zvláštní tým, který je v kontaktu s místní policií.

Global Times v dnešním komentáři napsal, že Británie a další evropské země musejí přijmout část zodpovědnosti za smrt 39 lidí. Jedna organizace na ochranu lidských práv z Vietnamu dnes na twitteru uvedla, že v kamionu nejspíš zemřela i šestadvacetiletá Vietnamka. Mladá žena přes mobilní telefon své matce napsala, že nemůže dýchat a že se dusí, a od té doby se neozvala. Organizace nevyloučila, že mezi oběťmi je více Vietnamců.