Aféra kolem údajného zneužívání dětí v mládežnických klubech už několik týdnů otřásá britským fotbalem. Do centra pozornosti se dostal především klub města Crewe, o kterém v souvislosti se svým zneužitím hovořilo hned několik bývalých špičkových fotbalistů. Zneužívat je tu měl někdejší trenér Barry Bennell, kterého kvůli zneužívání dětí zadržela už v roce 1992 policie na Floridě. Za stejný delikt si odpykal již tři tresty vězení.

Je třeba zvýšit ostražitost při ochraně mladých hráčů fotbalu proti sexuálnímu zneužívání, uvedl ve čtvrtek předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino. "Ti, které shledají vinnými ze zneužívaní dětí, musí být velmi přísně potrestáni," dodal.

Mezi oběťmi, které se rozhodly o svém zážitku informovat prostřednictvím veřejnoprávní stanice BBC, byli fotbalisté Andy Woodward, Steve Walters, Chris Unsworth a Jason Dunford.

Aféra Britům připomíná případ zneužívání dětí slavným moderátorem BBC Jimmym Savilem, který podle policie během své kariéry sexuálně zneužil stovky osob. Savile byl v 70. a 80. letech jednou z nejznámějších britských celebrit a na BBC moderoval několik pořadů. Informace o jeho chování vůči dětem se na veřejnost dostaly až po jeho smrti v roce 2011.