Blíže neidentifikovaný Angličan - který měl v Británii stálou partnerku, s níž pravidelně pohlavně žil - se nakazil superodolnou kapavkou začátkem roku během svých cest po jihovýchodní Asii. Během nich měl podle svých slov jednorázový sex s místní prostitutkou. Informuje o tom britský web The Daily Mail.

Anglická agentura pro veřejné zdraví prokázala, že jeho nemoc je rezistentní vůči ceftriaxonu a azithromycinu - dvěma lékům, které Světová zdravotnická organizace doporučuje pacientům s kapavkou. Agentura pak vydala na základě tohoto zjištění varování před možným rozšířením nemoci.

"Jde o první zprávu o výskytu vysoce rezistentní bakterie Neisseria gonorrhoeae na světě, která je odolná vůči Azithromycinu a stejně tak vůči Ceftriaxonu," uvedla agentura, která se rozhodla vytvořit krizový manažerský tým, jenž má koordinovat šetření týkající se nákazy a zabránit jejímu dalšímu šíření.

Nakažený muž vypověděl, že příznaky kapavky zaznamenal zhruba měsíc po zmíněném pohlavním styku v jihovýchodní Asii. Dokument neuvádí, zda nositelem superodolné bakterie byla sama žena, od níž se nakazil, nebo jestli kapavka zmutovala až v jeho těle.

Lékaři se mu nejdřív pokusili pomoci léčebnou kúrou za pomoci ceftriaxonu, ukázalo se ale, že tento lék nezabírá. Další laboratorní testy pak odhalily i vysokou odolnost vůči azithromycinu. Pacient je nyní léčen denními injekcemi dalšího antibiotika, a to ertapenemu. Zda tento lék pomůže a kapavka ustoupí, by se mělo ukázat v příštím měsíci. Vyšetření jeho stálé partnerky v Británii na kapavku dopadlo negativně, takže se zdá, že se nenakazila. Lékaři však pro jistotu její zdravotní stav rovněž nadále sledují.

"Běžnou kapavkou" onemocní v Británii ročně více než 35 tisíc lidí a celosvětově zhruba 78 milionů lidí. Odolné kmeny bakterií ročně usmrtí na 700 tisíc lidí.