Národní meteorologická agentura vydala v pátek varování před „potenciálním ohrožením života“ a extrémními sněhovými srážkami, které mají trvat nejméně do pátečního poledne. Některá města a vesnice by mohla být kvůli sněhu odříznuta od okolí.

Stanový tábor syrských uprchlíků
Uprchlíci v Sýrii umírají zimou. V ohrožení je přes třicet tisíc lidí, tvrdí WHO

Zhruba dvanáct hodin trvající sněžení podle deníku Daily Mail zavinilo na jihu omezení letecké dopravy. Zcela uzavřeno bylo letiště v Bournemouthu a zrušeny byly i některé spoje z londýnského letiště Heathrow. Přerušen byl také provoz na některých železnicích a zhruba tisícovka domácností v okolí města Southampton se ocitla bez elektrické energie.

Problémy v dopravě

Největší příval sněhu od počátku letošní zimy způsobil v Británii dopravní kolaps. „V Devonu a Cornwallu stovky motoristů zablokovaly silnice poté, co před blížící se ‚sněhovou bombou‘ opustily své vozy. Moře osobních i nákladních automobilů však zabránilo v průjezdu silničářům i záchranářům,“ píše britský list.

Na dálnici A30 zůstalo ve svých vozidlech na více než deset hodin uvězněno zhruba sto lidí. „Je to tu jako apokalypsa, jako v nějakém filmu o zombie. Potřebuji ujet 100 kilometrů a jedeme asi 30 kilometrů v hodině. Zrovna jsme minuli asi 200 aut, která se po dálnici snaží dostat na jih,“ popsal jeden z řidičů.

Zatímco s množstvím sněhu se potýká zejména jih země, nejnižší noční teplotu (15,4 stupně pod bodem mrazu) naměřili ve vesnici Braemar ve Skotsku, zhruba 90 kilometrů západně od Aberdeenu. „Teploty se pohybují hluboko pod bodem mrazu. Kolem poledne by však měly stoupnout až na čtyři stupně Celsia a sněžení bude přecházet v déšť,“ cituje britský deník meteorology.

Silné mrazy zasáhly i Minneapolis
Středozápad USA i nadále sužují extrémní mrazy. Vyžádaly si již třináct obětí