Parlament zákon schválil v úterý a do pondělí jej musí podepsat prezident János Áder. Protestující vyzývali prezidenta, aby zákon vetoval a předložil jej k posouzení ústavnímu soudu. Proti zákonu protestovalo americké ministerstvo zahraničí i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Budapešť ale namítá, že změny směřují pouze k tomu, aby všechny univerzity dodržovaly platná pravidla.

Novela obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě CEU tedy USA - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu. Premiér Viktor Orbán ujistil, že je ochoten jednat s USA o budoucnosti CEU.

Maďarský premiér je otevřeným kritikem nevládních organizací, které založil nebo financuje Soros. Opakovaně také Sorose obviňuje, že chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací skrytě ovlivňovat maďarskou politiku. Sorosovo usilování o "otevřenou společnost" je podle agentury Reuters v ostrém rozporu s Orbánovým přesvědčením, že evropská kultura je existenčně ohrožena masovou imigrací a ideologií multikulturalismu.

Středoevropská univerzita byla v roce 1991 založena v Praze, v Maďarsku působí od roku 1996.