Národní socialistické hnutí patří mezi skupinu extremistických organizací, které čelí obvinění kvůli krveprolití během shromáždění nacionalistů v americkém Charlottesville v roce 2017. Stern tento týden zaslal federálnímu soudu ve Virginii žádost o vynesení rozsudku ještě předtím, než se kauza začne projednávat.

Aktivista černé pleti vystřídal ve funkci lídra NSM Jeffa Schoepa v lednu letošního roku. Dokazují to interní záznamy, které však neříkají nic o tom, proč nebo jak se Stern do čela neonacistů dostal. Jeho příběh tak připomíná oscarový film BlacKkKlansman, ve kterém černošský policista infiltruje větev extremistů z Ku Klux Klanu.

„Národní socialistické hnutí otrávilo historii,“ prohlásil nový šéf neonacistů Stern v rozhovoru pro AP. „Vsadím se, že dokážeme najít protijed a napravit alespoň některé jeho hříchy. Je potřeba šířit vzdělanost,“ uvedl aktivista, který pro likvidaci extremistické organizace učinil zásadní krok.

„Je rozhodnutím Národního socialistického hnutí přihlásit se k odpovědnosti za všechny činy, ze kterých je obviněno,“ uvedl v dopise, který ve čtvrtek soudu z pozice lídra organizace odeslal. 

Nacistické uniformy

Stern se o zničení narušení chodu neonacistické organizace pokoušel nejméně po dobu dvou let. Na svých webových stránkách uvádí, že se v únoru 2017 sešel s Schoepem aby „podepsali prohlášení o tom, že se NSM zříká myšlenky nadřazenosti bílé rasy“.

Jeden z čelních představitelů neonacistické komunity v USA Matthew Heimbach agentuře AP potvrdil, že Schoep vedl s dalšími členy NSM spory o dalším směřování organizace. Někteří podle něj „chtěli zůstat politicky neaktivním gangem bojujícím za nadvládu bílých“ a odmítali ideologické změny pod Schoepovou taktovkou. 

Změna vedení podle Heimbacha představuje prakticky konec organizace. „Myslím si, že je to svým způsobem smutné, jak dopadla jedna z nejdéle fungujících organizací bílých nacionalistů,“ prohlásil a dodal, že v loňském roce měla okolo čtyřiceti aktivních členů. Během shromáždění však dokázala přilákat daleko větší množství sympatizantů.

Příznivci i členové NSM se podle agentury AP účastnili takových akcí v nacistických uniformách, jako například během pochodu v Toledu v roce 2005, během kterého propukly v USA nepokoje. V posledních letech se však lídr organizace Schoep snažil podobné používání nacistických symbolů omezit.