Poplach policie spustila kolem 5:30 SELČ. U zatčeného se podle prokuratury našlo "něco, co by skutečně mohlo být pásem s výbušninami". Podezřelý předmět ihned zkoumali pyrotechnici, kteří podle prokuratury zjistili, že se jedná o atrapu bez výbušniny.

Početné bezpečnostní síly po dobu poplachu uzavřely okolí nákupního střediska na ulici Rue Neuve a některé vstupy do nedaleké stanice metra Rogier, která ale zůstala v provozu. Komplex obchodů obchodů City 2 leží necelý kilometr od hlavního bruselského Velkého náměstí (Grand-Place).

Kvůli incidentu se sešla krizová rada v čele s belgickým premiérem Charlesem Michelem. "Situace je nyní pod kontrolou," řekl po schůzce šéf kabinetu, který kvůli tomu zrušil plánované ranní vystoupení v rozhlase. Ujistil, že bezpečnostní síly ale zůstávají "ohromně bdělé".

Starosta Bruselu Yvan Mayeur po účasti na bezpečnostní radě ujistil, že obchodům v centru metropole nic konkrétního nehrozí. Ranní incident byl podle něj asi provokací, která vyvolala rozruch, protože se dotýkala teroristické hrozby.

Třetí stupeň ohrožení

V Belgii stále platí třetí ze čtyř stupňů ohrožení teroristickým útokem. Třetí stupeň znamená, že ohrožení je "vážné, možné a pravděpodobné", ale nikoli bezprostřední.

Mimořádná bezpečnostní opatření v zemi platí od listopadových útoků v Paříži, při kterých převážně francouzští a belgičtí džihádisté zabili 130 lidí. Obavy z terorismu v zemi oživily březnové sebevražedné atentáty islamistů v Bruselu, při kterých na letišti a v metru belgické metropole zahynulo 32 lidí.

Belgická média minulý týden uvedla, že policejní složky království dostaly varování, že bojovníci Islámského státu nedávno opustili Sýrii s cílem páchat atentáty v Belgii a Francii.