Po příchodu do práce čekalo na dělníky z jihoamerického Chile pořádné překvapení. V těžařské oblasti poblíž města Tierra Amarilla se v zemi objevila záhadná díra, která vypadá jako vstup do pekla. Jak více než dvě stě metrů hluboký závrt vznikl, už vyšetřují tamní úřady.

Letecké snímky zveřejněné chilskými médii ukazují, že díra v areálu, který spravuje kanadská společnost Lundin Mining, má průměr přibližně pětadvacet metrů. Server BBC News dodává, že se závrt nachází 665 kilometrů severně od hlavního města Santiaga. Chilská národní služba pro geologii a hornictví (Sernageomin) už do oblasti poslala odborníky. „Ve spodní části závrtu jsme nezjistili žádný materiál, ale viděli jsme přítomnost velkého množství vody,“ uvedl ředitel chilské agentury David Montenegro.
Letecké záběry dvě stě metrů hluboké díry v Chile:
Příčina neznámá
List Guardian informuje, že podle prohlášení kanadské společnosti nebyl v oblasti nikdo zraněn. „Po zjištění jsme oblast okamžitě izolovali a informovali příslušné regulační orgány. Nedošlo k žádnému dopadu na personál, vybavení nebo infrastrukturu,“ okomentovali její zástupci v prohlášení. Společnost zároveň uvedla, že právě dělá technickou analýzu, aby zjistila příčinu události. V tuto chvíli ještě pořád není jasné, co přesně propad způsobilo.

Kanadský těžařský gigant dále uklidnil, že jakákoliv obydlená oblast je od hlubokého závrtu téměř kilometr daleko. Kolem propadu byl úředníky zřízen stometrový bezpečnostní obvod a byly zastaveny veškeré práce. Zároveň společnost oznámila uzavření oblasti kolem vchodu do dolu Alcaparrosa, který je blízko propadliny.
Rekordní česká jeskyně
Podle úřadu United States Geological Survey je závrt definovaný jako uzavřená přírodní prohlubeň v zemském povrchu, která se formuje odstraněním materiálu pod zemí a následným zhroucením či propadáním povrchu do vzniklé dutiny. Nejhlubší prohlubeň na světě je Xiaozhai Tiankeng nacházející se v Číně. Pyšní se hloubkou přes šest set čtyřicet metrů a šířkou přes pět set třicet metrů.
Letecké snímky zveřejněné chilskými médii ukazují, že díra vytěžená kanadskou společností Lundin Mining má průměr přibližně pětadvacet metrů.
Zajímavostí je, že nejhlubší zatopená důlní jeskyně na světě se nachází v Česku v okrese Přerov. Tato krasová prohlubeň se jmenuje Hranická propast, její spodní část je zatopena Hranickým jezírkem. Její dosud největší naměřená hloubka je 519,5 metrů (hloubka suché části propasti je 69,5 metrů, maximální naměřená hloubka zatopené části je minimálně 450 metrů).
Poslední měření uskutečnili odborníci před několika dny. A přesto, že se speciálnímu robotovi povedlo klesnout do 450 metrů, což je nový rekord, stále ještě nešlo o dno propasti. Toho se zatím nikomu dosáhnout nepovedlo. Celková hloubka Hranické propasti tak zůstává neznámá.