Podle serveru BBC je cílem operace uklidnit zhoršující se bezpečnostní situaci v největším brazilském městě. Státní bezpečnostní služba následně uvedla, že vojáci se zaměřili na čtyři chudinské čtvrti.

Brazilský prezident totiž minulý týden podepsal dekret k „nasazení ozbrojených složek“ ve městě. Do boje s organizovaným zločinem bylo okamžitě nasazeno 10 tisíc mužů včetně 8500 vojáků. Dva zločinci při střetech na severu a západě města zemřeli. Dalších čtyřicet lidí policie zatkla.

Ozbrojené složky mohou podle serveru BBC působit ve městě do konce roku. To potvrzují i slova ministra obrany Raula Jungmanna v rozhovoru pro list Globe. „Může se jednat o akci trvající 24 hodin, víkend, tři dny, 15 dní. Ale jediným cílem je to, co jsme říkali již předtím – efektivně zabraňovat organizovanému zločinu.“

Státní bezpečnostní služba je podle serveru BBC v krizi, přičemž podobná opatření proběhla již přesně před rokem během letních Olympijských her v Riu de Janeiru. V této době bylo také na místo povoláno několik tisíc vojáků, avšak po následném stažení bezpečnostních sil z oblasti zločiny opět narostly.

V první polovině roku bylo zaznamenáno nejvíce trestných činů od roku 2009, včetně 3457 vražd. To je podle oficiálních statistik nárůst o 15 procent oproti stejnému období v loňském roce.