„Referendum, které organizujeme, je příležitostí pro občany, aby dali najevo svůj názor ohledně volby šéfa (místní) vlády, které se většina voličů nemůže účastnit," řekl podle agentury AP jeden z organizátorů hlasování, které trvá do 30. srpna.

Šéfa vlády v Macau, což je bývalá portugalská kolonie, v současnosti volí 400členný výbor nakloněný Pekingu. Očekává se, že při volbách stanovených na 31. srpna funkci obhájí současný lídr Fernando Chui. V ten samý den budou známy výsledky referenda.

Lidé mohou v referendu odpovědět na otázku, zda v roce 2019 má být šéf vlády Macaa volen přímo a zda se Chui těší jejich důvěře. Jelikož nejde o oficiální hlasování, nemohou se při něm používat hlasovací lístky ani urny, lidé odevzdávají své hlasy prostřednictvím tabletů.

Před začátkem dnešního hlasování jedna z pořádajících organizací, Open Macau Society, dostala od místního úřadu na ochranu osobních údajů varovný dopis, aby neshromažďovala osobní data, protože to je v rozporu s platnými předpisy. Jedna z pěti hlasovacích místností musela být uzavřena, protože policie odvedla všechny dobrovolníky, kteří v ní pracovali.

Macao, jediné místo v Číně, kde jsou povolena kasina, se pod kontrolu Pekingu dostalo v roce 1999. Roční příjmy z hráčské vášně ta podle AP dosahují v přepočtu asi 45 miliard dolarů (947 miliard Kč). Ve městě se zhruba 600.000 obyvateli ale s rozkvětem kasin dramaticky vzrostly i ceny nemovitostí a prohloubily se sociální rozdíly.