Palmer svůj projekt oznámil před čtyřmi lety, kdy uplynulo 100 let od ztroskotání Titaniku. Práce nepostupují tak rychle, jak si přál, a to kvůli vysokým nákladům. Počítá se, že Titanic II přijde na půl miliardy dolarů (12 miliard korun).

Plavidlo vysoké 53 metrů a dlouhé 269 metrů bude mít tři patra. Jak napsal list Belfast Telegraph, bude v nich 840 kajut pro 2435 pasažérů a 900člennou posádku. Některé prvky budou zachovány z čistě historických důvodů, i když nebudou funkční. Trup Titaniku II nebude nýtován, jak tomu bylo v případě originálu, ale svařován. Namísto parních motorů bude vybaven diesel-elektrickým pohonem a záchranných člunů bude dost pro všechny na palubě.

"Titanic byla loď snů. Titanic II bude loď, na níž se sen stane skutečností," těší se Palmer, který přiznává, že je otevřen jakémukoli bláznovství.

Z prezentace, kterou nabízí Blue Star Line, je patrné, že velká pozornost bude věnována slavnému schodišti, jež se objevilo ve filmu Jamese Camerona, a také dobovému nábytku, jenž dodá lodi náležitý luxus. Při té "pravé plavbě" byl bazén hluboký skoro tři metry naplněn mořskou vodou. Pro pasažéry první třídy byla k dispozici kavárna vystavěná jako podnik na pařížské ulici. Pasažéři třetí třídy naproti tomu jedli ve společné jídelně s jedním dlouhým stolem.

Ačkoli loď ještě není pohromadě, už teď se spekuluje o závratně vysokých cenách lístků. Například apartmán v první třídě by mohl přijít až na 80.000 eur (dva miliony korun). Pro zájemce o inaugurační plavbu mezi čínskou provincií Ťiang-su a Dubají ve Spojených arabských emirátech to však může být pakatel.