Ve stínu nových sankcí obvinila Severní Korea americké úřady ze snahy „dostat vztahy mezi KLDR a USA zpět do podoby, v jaké byly během loňského roku a která se vyznačovala výměnou plamenných výroků,“ cituje představitele komunistické země server CNBC.

Ilustrační foto.
USA zavedly sankce proti třem vysokým činitelům KLDR

V prohlášení se dále píše, „že (nejnovější sankce) budou tím nejvíce chybným úsudkem, jakého se americká administrativa dopustila. A že navždy zablokují cestu k denuklearizaci korejského poloostrova – což je výsledek, který si nikdo nepřeje“.

Odplata za umučeného studenta, či nikoliv?

Zmíněné sankce Washington zavedl jako trest za „pokračující cenzuru a porušování lidských práv“. Kromě toho jsou rovněž odvetou za mučení amerického studenta Otta Warmbiera, kterého tamní režim věznil po dobu 17 měsíců za krádež propagačního letáku z hotelu. Vládě USA se jej sice podařilo dostat zpět do Ameriky, po pár dnech však mladý student zraněním, která utrpěl v severokorejském vězení, podlehl.

Otto Warmbier.
Vrátil se slepý, hluchý a křičel, řekli rodiče studenta vězněného v KLDR

Zda byly toto skutečné důvody, jež vedly Trumpovu administrativu k uvalení dalších sankcí, ale nemusí být podle některých světových médií včele s agenturou Reuters zcela zřejmé. V poslední době si USA několikrát veřejně stěžovaly na to, že celý proces jaderného odzbrojování se velmi protahuje a žádného většího pokroku od června, kdy se v Singapuru na historickém summitu sešli prezident Donald a severokorejský vůdce Kin Čong-un, doposud dosaženo nebylo.

Nejnovější kolo sankcí se týká nejbližších Kimových spolupracovníků. Postiženi byli vůdcův poradce Rjong He-čche, jenž zastává funkci šéfa organizačního oddělení vládnoucí Korejské strany práce, ministr státní bezpečnosti Kjong Tek-čonga a šéf propagandy Kwang Ho-paka.

Severní Korea, ilustrativní foto
Spojené státy vytáhly proti osmi bankám KLDR ve světě