Zpráva Dětského fondu OSN přinesla zjištění, že se v 80 zemích nacházelo 300 tisíc dětí, které cestovaly bez rodičů nebo blízkých. Jejich počet navíc celosvětově stále roste. Odborníci a politici tak teď mluví o povinných testech věku, které by zabránily zneužívání extra pomoci, které se nedospělým migrantům dostává.

Ilustrační foto.
Sedm tisíc migrantů ve Švédsku lhalo o svém věku. Nebyly to děti, ale dospělí

Věk má odhalit rentgen zápěstních kůstek. Podle dětské lékařky ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jitky Kytnarové se hodnotí nejen velikost kostí, ale také několik různých plošek. „Je to metoda, která je určena pro období po ukončení růstu,“ řekla pro Českou televizi.

Například v Německu se ale o zavedení takovýchto lékařských testů přou odborníci i politici. Pro plošné testy je třeba bavorská CSU, naopak sociální demokrati je odmítají. Zákon umožňující v případě pochyb o věku prohlídky sice v Německu existuje, praxe spadající do rozhodování jednotlivých spolkových zemí ale tyto země dělí.

„Od roku 2016 jsme v 35 procentech případů zjistili, že jde o plnoleté, a nikoliv nezletilé,“ uvedla předsedkyně vlády Sárska Annegret Krampová-Karrenbauerová, kde jsou tyto kontroly denní záležitostí.

Donald Trump
Změna systému sociálních dávek a migranti - Trump jedná s Republikány o plánech

Debaty se vedou i o přesnosti určení věku. Podle některých lékařů lze provést jen hrubý odhad, jiní obhajují rentgen jako spolehlivou metodu. „Nemůžu s přesností na den, týden ani měsíc určit, jak je někdo starý. Doopravdy konstatovat lze jen minimální hranici,“ myslí si soudní lékař Reinhard Urban.

Opačného názoru je pak například forenzní lékař Marcel Verhoff. Ten se domnívá, že věk lze určit velmi přesně. „Pokud je vývoj stoliček kompletní, dané osobě je nejméně osmnáct let. Ve spojení s plně vyvinutou klíční kostí můžeme každopádně říci, že je starší jednadvaceti let,“ zdůrazňuje.

Angela Merkelová
Migranti šířící antisemitismus musejí být vyhoštěni, požaduje Merkelová