Naproti tomu sám Island mohl kvůli příznivým větrům lety obnovit, včetně hlavního letiště Keflavík. Vulkanická činnost sopky však podle islandských odborníků mírně klesá.

Grímsvötn chrlí množství popela již čtvrtý den. Příznivé větry však ženou mrak pryč, ve vyšších vrstvách na severovýchod a v nižších na jih, takže hlavní islandská letiště obnovila v noci na úterý provoz, včetně nejvýznamnějšího letiště Keflavík poblíž hlavního města Reykjavíku. Zrušeno bylo jen několik letů do Británie, protože by vedly přes mrak popílku.

Islandští odborníci tvrdí, že aktivita Grímsvötnu už mírně polevuje, i když vizuálně není oproti předchozím dnům zřetelný rozdíl. Opírají se o výsledky radarového sledování sopečného chocholu, který prý už není tak vysoký jako v sobotu, kdy dosahoval 10 až 15 kilometrů. V úterý ráno to prý bylo už jen pět až sedm kilometrů a v poledne dokonce tři až pět.

"Chochol je nižší než v počátcích. Je to zřejmě spojený důsledek nižších emisí a silnějšího větru," řekla podle agentury AFP mluvčí islandského meteorologického úřadu Olof Baldursdottirová. "Aktivita se snížila, erupce je zřetelně slabší než první den," dodala.

Ve Skotsku v úterý kvůli přerušené letecké dopravě uvízly tisíce pasažérů. Lety zastavily významné společnosti jako British Airways, KLM, Aer Lingus nebo easyJet. Britský úřad řízení letového provozu časně ráno oznámil, že mrak popílku by měl nad Skotskem přecházet od 8:00 SELČ do 14:00 SELČ. Letiště Glasgow a Edinburg zastavila provoz již v noci, letiště Aberdeen a Inverness časně ráno. Mimo Skotsko ale zatím všechna ostatní letiště ve Velké Británii fungují normálně.

Celoplošný zákaz nehrozí

Britský ministr dopravy Philip Hammond v úterý ráno ujistil, že Británie nechystá plošný zákaz letů jako při loňské sopečné erupci na Islandu, ale zdůraznil, že cestující si budou muset zvyknout na častější problémy, protože sopky na Islandu přecházejí do období větší aktivity. Podle Hammonda aerolinky zatím ruší lety především z operačních důvodů, aby jejich letadla nezůstala případně zablokovaná na letištích zasažených sopečným popelem.

Evropská letecká služba Eurocontrol sdělila, že za úterý bylo zatím zrušeno kvůli sopečnému popílku asi 250 letů. Do konce dne to může být maximálně kolem 500 letů, pokud se situace výrazně nezmění. Jde především o lety ze Skotska a z Irska a také do těchto destinací, a to i z evropského kontinentu. Také německá letiště Mnichov a Düsseldorf už zrušila lety do Edinburghu. O večerním letu do této destinace z Frankfurtu nad Mohanem se podle agentury DPA rozhodne později. Popílek může do večera dosáhnout k severoněmeckému pobřeží, ale ještě asi ve slabší koncentraci, která lety za určitých opatření ještě neohrozí.

Rušení letů postihuje i politicky významné osoby. Lotyšský premiér Valdis Dombrovskis v úterý kvůli popílku zrušil cestu do Británie a Irska, plánovanou na středu a čtvrtek. Americký prezident Barack Obama naopak v pondělí urychleně ukončil návštěvu Irska a přesunul se do Anglie, odkud má v evropském turné pokračovat dále na východ.

Vulkanologové se domnívají, že Grímsvötn celkově nezpůsobí takové problémy v letecké dopravě jako loni sopka Eyjafjallajökul. Už jen proto, že složení popela je v současnosti jiné, částečky jsou hrubší a rychleji klesají k zemi.

Prohlédněte si animaci nejničivějších sopek světa