Z druhé strany zazněla i varování před policejním státem a útlakem muslimů, protože to by prý znamenalo konečné vítězství teroristů, toužících po zničení evropského způsobu života.

„Důležité informace se až příliš často ztrácejí, anebo přicházejí pozdě. Rozdrobenost nás činí zranitelnými," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj se dá mluvit o „kolektivním selhání", protože členové unie nevyvodili důsledky z předchozích útoků. EK proto za několik týdnů předloží ambiciózní plán nových opatření, k jejichž prosazení bude potřebovat podporu EP a členských států, řekl Juncker.

Selhání Europolu

Šéf Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber usoudil, že evropská policejní agentura Europol v boji proti terorismu ztroskotala na pouze dobrovolném poskytování informací od členských států. Vybídl k tomu, aby se EU poučila od Američanů, na jejichž informacích a na jejichž analýze Evropané nyní závisejí.

„Na frontě tajných služeb Evropa zaostává. Teroristé jsou spojeni, musíme se také spojit," apeloval jménem sociálních demokratů Gianni Pittella. „Potřebujeme nejen spolupráci, ale skutečnou zpravodajskou službu a evropského prokurátora," do­dal.

Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt jménem liberálů volal po posílení Europolu podle vzorů v podobě americké FBI či spolkového kriminálního úřadu v Německu. Argumentoval i tím, že úřady v různých evropských zemích věděly o teroristech, ale neinformovaly své kolegy, a tak došlo k atentátům v Madridu, Londýně, Paříži či Bruselu. „Nastal čas pro skutečnou akci, pro skutečnou změnu," zdůraznil.