Dav s čínskými vlajkami dnes zaplnil park v centru města a skandoval děkujeme policii. Ta čelí kritice za to, že zranila desítky lidí, když na demonstraci proti zmíněnému návrhu zákona 12. června použila slzný plyn a střílela gumové projektily. Policie dnes uvedla, že jí přišlo vyjádřit podporu 53.000 lidí.

Další protest proti extradiční novele byl svolán na pondělí, demonstrace má být třetí za uplynulé tři týdny a uskuteční se v den 22. výročí předání Hongkongu Číně. Aktivisté se proto zároveň chystají přerušit tradiční vyzdvižení vlajek, které by se mělo konat ráno za přítomnosti činitelů z Hongkongu i pevninské Číny.

Jedna země, dva systémy

Bývalá britská kolonie se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy". Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po "nejméně" 50 let. Kontroverzní návrh zákona ale vyvolal širší obavy z postupné eroze svobod a práv v Hongkongu.

Vláda jednání o extradičním zákonu odložila na neurčito, čímž ho prakticky eliminovala. Lídři protestů ale žádají, aby byl návrh formálně stažen a domáhají se rezignace správkyně Hongkongu Carrie Lamové a nezávislého vyšetřování policejního zákroku 12. června.