Šílené ceny nemovitostí v tomto asijském ekonomickém centru totiž nejsou ničím novým. Mezinárodní průzkum přiřkl v loňském roce Hongkongu první místo mezi městy, v nichž je finančně nejméně dostupné bydlení, a to už pošesté v řadě.

O projektu Jamese Lawa informoval server Reuters. Trend „mikrobydlení“ v posledních letech velmi vzrostl a podle serveru Inhabitat je právě toto řešení budoucností přeplněných velkoměst.

Takzvaný Opod Tube House je miniaturní obytná jednotka vyrobená s minimálními náklady a umístěná do snadno dostupné betonové vodovodní roury o průměru dva a půl metru.

"Je navržen jako cenově dostupné bydlení pro mladé lidi, kteří většinou nedosáhnou na slušné bydlení ve velkoměstech," uvedl pro server Inhabitat James Law. OPod Tube House mohou obývat maximálně dvě osoby a celková rozloha bytu činí 11 metrů čtverečních. Nachází se zde obývací prostor, kuchyň a sociální zázemí. Nábytek zde je důmyslně vyřešen a uzpůsoben malému prostoru. Každá bytová jednotka se také dá ovládat pomocí chytrého telefonu.

Zdroj: Youtube

Podle architekta Jamese Lawa se tímto způsobem může vyřešit cenově dostupné bydlení také i pro některé státní zaměstnance a úředníky.

Opod Tube Houses jsou také navrženy tak, aby se daly jednoduše přemisťovat z místa na místo, a různě spojovat. Může tak jednoduše vzniknout i několikapatrové obydlí. 

S podobným nápadem přišlo již před několika lety Mexiko, které se rozhodlo z betonových rour utvořit rekreační bungalovy s panoramatickými výhledy.