Autobus měl poruchu, kvůli které byl ve městě Fundación nucen zastavit. K explozi došlo, když se řidič pokoušel nalévat benzin z kanystru přímo do motoru. Podle zástupce záchranářů provincie Magdalena se požár rychle rozšířil. Samotnému řidiči se nestalo nic a nyní ho vyslýchá policie.

Prokuratura podle stanice BBC sdělila, že řidič neměl řidičský průkaz a že autobus neprošel potřebnými technickými prohlídkami. Vozidlo soukromého dopravce nebylo ani pojištěno.

"Autobus hořel, řidič utíkal pro vodu a už se nevrátil," cituje BBC jedenáctiletou dívku, která nehodu přežila. "Rozbila jsem okno a vytáhla ven svou sestru, dva bratry jsem ale nezachránila."

"Zemřelo 31 dětí ve věku od jednoho do osmi let, shořely za živa, dalších 24 je vážně zraněných. Zranění utrpěli popáleniny druhého a třetího stupně, řada z nich je v kritickém stavu," uvedl šéf místního Červeného kříže Cesar Urueña.

Ohořelá těla byla převezena do místní márnice a jsou identifikována pomocí záznamů o stavu chrupu.
Na místo dorazil prezident Juan Manuel Santos, aby projevil soustrast příbuzným obětí. Nařídil také havárii podrobně vyšetřit a slíbil rodinám obětí finanční pomoc. Starosta města Fundación vyhlásil třídenní smutek.