Policisté se domnívají, že útočníci jsou i nadále v budově, z níž vychází černý kouř. Z preventivních důvodů bylo odpáleno auto zaparkované poblíž hotelu, které údajně obsahovalo výbušniny. Podle policie mohla být výbušná zařízení nainstalována i do dalších aut. 

Na místě jsou policisté, protiteroristická jednotka i záchranná služba. "U incidentu zasahuje několik policistů, včetně členů protiteroristické jednotky. Prozatím ale nemáme k dispozici bližší informace," uvedl pro agenturu AP policejní mluvčí Charles Owino. 

Výbuch v afghánském hlavním městě Kábulu
Výbuch v Kábulu zabil čtyři lidi a desítky zranil. K útoku se přihlásil Tálibán

Podle somálského diplomata, který si nepřál být jmenován, se v hotelu během útoku nacházeli somálští vládní představitelé. Někteří z nich jsou pravděpodobně stále uvnitř budovy. 

"Nejdřív jsem slyšela výstřely. Pak začali na ulici vybíhat lidé, kteří drželi ruce nad hlavou. Někteří z nich se skrývali za budovami, aby se nedostali do palby," řekla agentuře Reuters žena, která pracuje v jedné z budov v komplexu. Další svědci popsali, že na místě viděli nejméně čtyři ozbrojence. 

"Bylo to hrozné. Viděl jsem něco hrozného. Když jsem utíkal, viděl jsem mrtvého člověka, který vypadal jako klus mletého masa," popsal pro agenturu AP Charles Njenga.

"Ukryl jsem se. Moji kolegové pobíhali všude okolo," dodal další muž, který si nepřál být jmenován. Útočníka jsem neviděl. Jestli tu došlo k teroristickému útoku? Ano, myslím si, že ano," dodal další muž, který si nepřál být jmenován.

K činu se přihlásilo militantní islamistické hnutí Šabáb. „Stojíme za útokem v Nairobi. Akce pokračuje," prohlásil mluvčí vojenských operací militantní organizace Abdiasis Abu Musab. 

Masakr v obchodním středisku

Útok nechal vzpomenout na řádění příslušníků hnutí Šabáb v luxusním obchodním středisku Westgate Mall, ke kterému došlo v srpnu 2013. Extremisté tehdy vtrhli do nákupního centra, přičemž zabili 67 lidí. O život přišli o čtyři atentátníci. 

K útoku na luxusní hotelový komplex DusitD2 přitom došlo jen den poté, kdy keňský soud zahájil proces se třemi muži. Ty podezírá z toho, že byli zapojeni do napadení nákupního centra. 

Šabáb (nebo též Hnutí mladých bojovníků) je teroristická skupina islámských vzbouřenců, kteří povstali během války v Somálsku. Tato militantní skupina usiluje o vytvoření islámského státu v Somálsku. Podle odhadů z roku 2006 má přibližně 3000 až 7000 přívrženců, přičemž jejich počet stále roste.

Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan v Paříži
Erdogan jednal po telefonu s Trumpem. Řešili bezpečnost Kurdů v Sýrii