Stažení militantů potvrdila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pro agenturu Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se na vytvoření ochranného pásma dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na jednání, které se uskutečnilo v pondělí 17. září. „Na setkání jsme podrobně vyhodnotili situaci a rozhodli se od 15. října vytvořit demilitarizovanou zónu o šířce patnáct až dvacet kilometrů, jež bude vést podél linie oddělující ozbrojenou opozici od vládních vojsk,“ uvedl ruský prezident.

Podle dohody mají odsud zmizet těžké zbraně, tanky, raketové systémy a děla. Prostor nyní budou monitorovat ruské a turecké jednotky.

Rebelové považují dohodu za vítězství. „Dohoda ohledně Idlíbu zachrání životy civilistů a zabrání jejich přímému ohrožení režimem Bašára Asada. Pohřbí navíc jeho sny o ovládnutí celého území Sýrie,“ řekl dříve agentuře Reuters Mustafa Sejari z rebelské Svobodné syrské armády (FSA). „Provincie zůstane v rukou FSA a syrský režim bude muset zahájit seriózní politické diskuse o transformaci, která by definitivně ukončila Asadovu vládu.“

Provincie Idlib, jež se nachází na severozápadě Sýrie, je poslední větší baštou oponentů syrské vlády. Podle očekávání se proto měla stát cílem ofenzivy syrských vládních jednotek i jejich ruských a íránských spojenců, která by mohla vést k rozhodující bitvě syrské války. 

Rebelové podporovaní tureckou armádou v současné době ovládají zhruba 40 procent severozápadní provincie. Zbylou část území mají pod kontrolou ozbrojenci ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham, napojené na teroristickou organizaci al-Káida. Syrská vláda v minulosti opakovaně prohlásila, že se chystá vytlačit veškeré rebely i teroristické skupiny z území země.