Kokcidie cyklospora cayetanensis je střevní parazit, který může kontaminovat potraviny nebo vodu a při jejich konzumaci vyvolat střevní chřipku. První příznaky onemocnění se většinou projeví po týdnu nebo později po požití nakažených potravin. Patří mezi ně průjem a časté pohyby střev.

Infikovaní lidé mohou začít ztrácet chuť k jídlu, hubnout, pociťovat žaludeční křeče a zažívat plynatost, nevolnost, bolest a únavu. Může se u nich také projevit bolest hlavy, zvracení, horečka, bolesti kloubů a příznaky podobné klasické chřipce. Nemoc může trvat od několika dnů do několika měsíců, léčí se antibiotiky.

Vertikální farma - Ilustrační foto
Přes dvě a půl tuny zeleniny denně. V Dubaji postaví největší vertikální farmu

Podle ministerstva veřejného zdraví státu Illinois se hlášení o výskytu tohoto onemocnění objevila hned v několika okresech, které ale nebyly jmenovány. "Počáteční šetření naznačuje souvislost s konzumací salátů vyráběných pro řetězec rychlého občerstvení McDonald's. Přibližně čtvrtina nakažených ze státu Illinois uváděla, že ve dnech před propuknutím nemoci jedla tento salát," uvedlo ministerstvo veřejného zdraví.

Současně vyzvalo všechny, kdo měli v době od poloviny května salát od McDonald's a prodělali průjem nebo pociťovali únavu, aby se přihlásili v některém zdravotnickém zařízení, aby mohli být vyšetřeni a případně léčeni.

Donald Trump
Spojené státy nejsou světové prasátko, řekne prezident Trump dalším členům NATO

Zdravotní zařízení v Iowě se obrátila obdobným způsobem na všechny, u nichž se objevily příznaky onemocnění po konzumaci salátů od poloviny června. "Letos v létě došlo k několika případům hromadného výskytu parazitu cyklospora v souvislosti s různými potravinami, které jsou komerčně dostupné," uvedlo ve svém prohlášení iowské ministerstvo veřejného zdraví.