Tento zvláštní druh ryby, dlouhé 9,2 centimetrů, upoutal pozornost výzkumníků poté, co její fotografie zveřejnil na facebooku 25letý Mohammed Ajeer, který je rybářským nadšencem. Tu následně viděl i Rajeev Raghavan, odborný asistent na oceánských studiích Univerzity v Kérale, který si prý ihned uvědomil, že jde o druh, který byl dosud neznámý. 

Želvy si často pletou plastové pytlíky s rybami. Následky jsou pro ně fatální.
Země na pokraji zkázy? Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin

„Při shlédnutí těchto fotografií jsme muže, který ji nahrál, ihned kontaktovali. Nakonec nám poskytnul i dva exempláře, na nichž jsme provedli náš výzkum," řekl pro server thenewsminute.com Rajeev. Podle něj se mohly tyto ryby dostat do vnitrozemí spolu s ničivými povodněmi v Kérale, které se odehrály v srpnu loňského roku. 

Přírodovědné muzeum následně uvedlo, že tento podobné druhy ryb pochází původně z Afriky a Asie a vyznačují se dlouhými hřbetními ploutvemi, velkými ústy a schopností dýchat vzduch pomocí tzv. suprabranchiální vzdušné dutiny, kterou disponují například sumci. 

Obvykle ryby tohoto typu žijí ve sladkovodních řekách v lesích západní Afriky, mokřadech střední Asie a horách Číny. Jsou to aktivní dravci, kteří se živí různě - od zvířat velikosti planktonu až po malé savce, v závislosti na druhu.

Hadí hlava

„Jakmile jsem viděl fotografie s vyšší kvalitou, bylo jasné, že tato ryba má "hadí hlavu". V této oblasti se však dosud žádné takové nevyskytovaly, je to rarita," říká Ralf Britz z místního přírodovědného muzea. Ryby podle něj připluly z podzemních propustných skal, kterými proudí voda.

Zdroj: Youtube

Zároveň je prý tento druh velmi odlišný od jiných ryb, které disponují podobným tvarem hlavy. "Má neuvěřitelně dlouhé a úhořovité tělo. Velmi dlouhou ploutev, která se táhne od břicha k ocasu. Je možné, že některé z těchto jejich aspektů mohly být adaptací na jejich podzemní existenci," dodává Britz. Právě kvůli své přizpůsobivosti dostala ryba jméno podle známé postavy z trilogie Pána prstenů Glum.

Globálně nyní existuje kolem 250 druhů ryb, o nichž je známo, že žijí v podzemí. Mají některé společné rysy, které vznikly z postupné adaptace k žití ve tmě a jeskyních. Například disponují nedostatkem pigmentu - jejich kůže je proto zářivě bílá, často jim mají nevyvinuté oči a výrazně vyvinuté ostatní smysly. Drtivá většina těchto podzemních ryb se však řadí jen k pár skupinám. 

Světový tunelářský kongres 2019 se koná v Bourbonském tunelu pod Neapolí
Jediná cesta vede dolů. Podle vědců se řešení globálních hrozeb skrývá v podzemí

„Když se podíváte na počet podzemních druhů ryb na celém světě, pak existují pouze dvě skupiny, které mapují tři čtvrtiny všech druhů,“ říká Ralf. „To jsou sumci nebo řád máloostních, kam spadají kapři, amuři a jejich vzdálení příbuzní. Podle některých lidí je mnoho druhů v těchto skupinách již předem přizpůsobeno k životu podzemí, takže pokud tam náhodou skončí, je pro ně snazší se s podmínkami vyrovnat a přežít." 

Netypické znaky

Tento druh se však podle Ralfa do žádné z těchto skupin nehodí. "Překvapující je, že tato ryba - pokud jde skutečně o podzemní rybu - nemá její typické znaky," vysvětluje. To podle něj znamená pouze dvě možnosti. 

„Buď ryba začala žít v podzemí teprve nedávno, nebo žije v nějakém přechodném pásmu, kde se pohybuje stále mezi podzemními a nadzemními stanovišti," dodává. Tento nový druh je však prý ještě neobvyklejší v tom, že ve skupině, do níž tento živočich patří, není moc ryb, které by byly schopny žít pod zemí. 

V Bolívii objevili starověkou rituální tašku. Obsahovala kokain
Archeologové objevili starověký kožený vak. Byl plný kokainu a dalších drog

Podle výzkumníků jde nyní teprve o osmou podzemní rybu, která pravděpodobně vzešla z vodonosných vrstev pod Kéralou. Věří, že musí existovat skrytý ekosystém, který se nachází více než 40 metrů pod povrchem.

Skutečnost, že toto prostředí je ze své podstaty tak obtížné studovat, znamená, že Ralf a jeho kolegové jsou defacto odkázáni na místní obyvatele, kteří tyto jedinečné ryby rozpoznají poté, co se vyplaví z vodonosných vrstev nebo skončí na dně vrtů. To však znamená, že studie jejich chováni či historie je v jejich přirozeném prostředí takřka nemožné. 

Čelist denisovana nalezená na Tibetské náhorní plošině
Tajemství čelisti. Denisované dokázali žít v extrémních podmínkách, díky genu