Podle oblastní policie bylo kvůli rozsáhlé otravě alkoholem už zatčeno 11 lidí. Jde o majitele místní palírny a osoby zapojené do výroby a distribuce vražedné pálenky.

Nelegálně vyrobený alkohol v Ásámu pilo ve čtvrtek také téměř sto dělníků na čajových plantážích, kteří právě dostali týdenní mzdu. Mezi mrtvými je i sedm žen. 

Analýza metanolu. Ilustrační foto.
Před pěti lety vypukla metanolová kauza, zemřelo téměř 50 lidí

"Každých deset minut dostáváme zprávy o obětech z různých míst. Zatím je asi 200 lidí v nemocnici, mnozí v kritickém stavu," řekl ministr zdravotnictví ásámské vlády, podle nějž byli z přilehlých okresů povoláni lékaři, aby pomohli krizi vyřešit.

Indie má s pančovaným alkoholem potíže dlouhodobě

Hromadná úmrtí po vypití jedovatých alkoholických nápojů jsou v Indii častá. Oficiální statistiky uvádějí, že ročně takto přijde o život asi tisíc lidí. Dva incidenty z posledních týdnů jsou nejtragičtější od roku 2011, kdy v sousedním indickém státě Západní Bengálsko zemřelo po otravě pančovaným alkoholem 172 lidí.

Lidé nelegálně vyráběný alkohol kupují, protože je podstatně levnější než dovážené alkoholické nápoje a zavedené indické značky. Podle indického sdružení pro víno a lihoviny je z pěti miliard litrů alkoholu vypitých každoročně v Indii 40 procent vyrobeno nelegálně.

Před necelými dvěma týdny zabil pančovaný alkohol stovku lidí ve dvou sousedních okresech, které se nacházejí ve státech Uttarpradéš a Uttarákhand. Policie tam při zátahu na prodejce a distributory závadného alkoholu zatkla 215 lidí a zabavila přes 10 tisíc litrů pálenky.

Specializované obchody na tvrdý alkohol? Třetina Čechů by se takovému opatření nebránila
Pančovaný alkohol zabil na Ukrajině už 58 lidí