Sestra Nirmala převzala řád Misionářek milosrdenství půl roku před smrtí Matky Terezy v roce 1997. Jako nejvyšší představitelka řádu působila 12 let a stejně jako Matka Tereza pomáhala i ona chudým a nemocným v kalkatských slumech. Za jejího působení se řád rozšířil do 134 zemí světa a otevřel svá centra i v zemích jako Afghánistán, Izrael či Thajsko, napsala agentura Reuters. V roce 2009 z čela řádu Nirmala Džóšíová odstoupila ze zdravotních důvodů.

„Sestra Nirmala nesla po smrti Matky Terezy dál odkaz soucitu, laskavosti a služby těm nejchudším z chudých," uvedl kalkatský arcibiskup Thomas D'Souza. „I poté, co přestala vést řád Misionářek milosrdenství, sloužila lidem se stejným zápalem," prohlásil.

Srdeční potíže

Podle arcibiskupa Džóšíová trpěla problémy se srdcem a její zdravotní stav se v poslední době zhoršoval, takže setrvávala v domově řádu. „Srdeční potíže ji trápily delší dobu, ale ona nikdy neztrácela úsměv a byla vždy veselá… Odešla v míru, obklopena sestrami, které se za ni modlily," řekl arcibiskup D'Souza.

Zásluhy sestry Nirmaly, která byla původně hinduistického vyznání, ale později konvertovala k římskokatolické církvi, ocenil i indický premiér Naréndra Módí. „Život sestry Nirmaly byl zasvěcen službě a péči o chudé a nerovnoprávné… Ať její duše odpočívá v pokoji," napsal Módí na Twitteru.

Pohřeb Nirmaly Džóšíové se bude konat ve středu v Kalkatě a očekávají se na něm stovky lidí, uvedla agentura AFP.

Matka Tereza, původním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová, se narodila v nynějším hlavním městě Makedonie Skopje v roce 1910 v rodině albánského obchodníka. O 18 let později vstoupila do irského řádu loretánských sester v Dublinu a následně odjela do Indie. Tam nejdříve vyučovala na střední škole a poté založila řád Misionářek milosrdenství. Blahořečena byla Matka Tereza velmi rychle, již v roce 2003, pouhých šest let po své smrti.

K jejímu řádu se nyní po celém světě hlásí na 4500 řádových sester, kterým pomáhá více než milion spolupracovníků. Pomáhají sirotkům, starým lidem a nemocným trpícím leprou a AIDS.