Turisty láká na ostrov Lombok zejména druhá největší sopka v Indonésii Mount Rinjani, která dosahuje výšky 3726 metrů nad mořem a představuje oblíbený cíl turistických výprav. O víkendu bohužel uvěznilo turisty pod sopkou silné zemětřesení, které vyvolalo rozsáhlé sesuvy půdy. V oblasti čeká na záchranu už víc než 24 hodin přes 500 turistů. Informuje o tom agentura AFP.

"Je tam stále 560 lidí. Pět set jich je v oblasti Segara Anakan a 60 v oblasti Batu Ceper," uvedl muž označovaný jako Sudiyono, který působí ve funkci šéfa národního parku Rinjani.

Indonésii zasáhlo zemětřesení
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo přes deset lidí

K záchraně turistů byly nasazeny vrtulníky i pěší záchranné týmy, které se snaží evakuovat uvázlé turisty ze svahů sopky Rinjani, protkané turistickými stezkami. 

Při nedělním zemětřesení zahynulo nejméně 16 lidí a dalších víc než 160 bylo zraněno. Zemětřesení o síle 6,4 Richterovy stupnice zasáhlo ostrov v neděli ráno. Místní úřady vyhlásily třídenní stav nouze. Kromě ostrova Lombok pocítily otřesy také menší ostrovy Gili, které jsou oblíbené mezi novomanželi, potápěči a účastníky večírků. 

Kalifornie bojuje s požáry.
V Kalifornii zuří ohnivá tornáda. Plameny zabily dva hasiče

Indonéské ostrovy se nacházejí na takzvaném tichomořském ohnivém kruhu, což je pásmo kolem Tichého oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení. Většina otřesů je neškodná, úřady ale musí bedlivě hlídat silnější zemětřesení, která jsou schopná vyvolat cunami.

V roce 2004 způsobilo zemětřesení poblíž Sumetry v Západní Indonésii poblíž o síle 9,3 Richterovy škály vlnu cunami, která zabila celkem 220 tisíc lidí, z toho 168 tisíc lidí v Indonésii.