Stroj ztratil kontakt s dispečery 13 minut po startu. Naposledy se nahlásil, když se nacházel v provinci Západní Jáva. Informoval o tom server BBC.

"Krátce před zřícením pilot požádal o to, aby se mohl vrátit na letiště v Jakartě," řekl Danang Priandoko, místopředseda místní kanceláře serveru Kompas. Poté však definitivně zmizel z radarů. Na palubě nového letounu typu Boeing 737 MAX 8 se kromě dvou pilotů a pěti členů personálu nacházelo 178 dospělých cestujících, jedno dítě a dvě miminka.

"Předpokládám, že nikdo nepřežil, zatím jsme našli části některých těl," řekl šéf záchranářů Muhmmad Syaugi. Podle něj bylo na palubě mezi cestujícími nejméně 23 vládních úředníků.

Záchranáři zjistili místo tragédie. "Letadlo spadlo do vody, která je hluboká 30 až 40 metrů," uvedl mluvčí záchraného týmu Yusuf Latif pro agenturu AFP. "Zbytky letounu stále hledáme," dodal.

Na twitteru záchranářů se objevily fotografie trosek pocházejících z letadla, mezi nimi jsou například zbytky záchranných vest. Na další fotografii je patrná matná skvrna od zbytků paliva.

Stroj vystartoval ráno v 6:20 místního času (0:30 SEČ), cesta na letiště Depati Amir do města Pangkalpinang mu měla zabrat hodinu. Lion Air uvedly, že řídili zkušení pilotí, kteří měli dohromady nalétáno 11 tisíc letových hodin. Letadlo bylo v provozu od srpna 2016. Příčina neštěstí se vyšetřuje.

Indonésie, kterou tvoří tisíce ostrovů, je na letecké dopravě závislá. Většina místních aerolinek má chabé bezpečnostní předpisy, píše BBC.

Bezpečnostní aféry

Lion Air je největší indonéská nízkonákladovka, kromě jihovýchodní Asie operuje v Austrálii a na Blízkém východě. Funguje od roku 1999, ve své historii čelila několika problémům kvůli špatnému řízení a bezpečnostním předpisům. Kvůli tomu jí bylo před dvěma lety zakázáno létat v evropském vzdušném prostoru.

V roce 2013 havarovalo jedno z jejích letadel, pilotovi letu 904 se však podařilo přistát na hladině moře, všech 108 lidí na palubě přežilo. Takové štěstí však nemělo 25 lidí, kteří v roce 2004 cestovali letem 538 z Jakarty, letoun tehdy havaroval při přistání v Solo City.

V letech 2011 a 2012 došlo u Lion Air k několika incidentům, kdy byli někteří piloti nalezeni pod vlivem omamných metamfetaminů (obdoba pervitinu).